UDZIAŁ UCZNIÓW „MECHANIKA” W PROJEKCJI FILMU „LEGIONY”

" Świat bez sztuki naraża się na to, że będzie światem zamkniętym na miłość".

Jan Paweł II

Dnia 4.10.2019 r. klasy 1Ag, 1Cg, 3CD, 4D i 4E wraz z opiekunami uczestniczyli w projekcji filmu „Legiony” w reżyserii Dariusza Gajewskiego w kinie Kosmos.

„Legiony” w piękny sposób przedstawiają historię z lat 1914-16 – uczestników walk o niepodległość Polski. Film opowiada historię wchodzących w dorosłe życie postaci, które oprócz uczestnictwa w wielkich wydarzeniach historycznych przeżywają osobiste rozterki. Głównymi bohaterami filmu są: Józek (Sebastian Fabijański) – dezerter z carskiego wojska, Ola (Wiktoria Wolańska) – agentka wywiadu I Brygady z Ligi Kobiet Pogotowia Wojennego oraz Tadek (Bartosz Gelner), narzeczony Oli, ułan i członek Drużyn Strzeleckich. Na ekranie obok bohaterów fikcyjnych, których losy wzorowano na życiorysach prawdziwych legionistów, występują postacie historyczne takie jak: brygadier Józef Piłsudski (Jan Frycz), porucznik Stanisław Kaszubski ps. Król (Mirosław Baka), rotmistrz Zbigniew Dunin-Wąsowicz (Borys Szyc) i porucznik Jerzy Topór-Kisielnicki (Antoni Pawlicki).

Młodzież naszej szkoły była bardzo zadowolona z możliwości uczestnictwa w tak pięknej lekcji patriotyzmu.

Organizator wyjścia na projekcję filmu - Joanna Doroba.

Tekst: Joanna Doroba