Obchody Dnia Polskiego Państwa Podziemnego w Dębicy

27 września 1939 roku powołana została pierwsza konspiracyjna organizacja niepodległościowa – Służba Zwycięstwu Polski. To wydarzenie zapoczątkowało budowę Polskiego Państwa Podziemnego – fenomenu w dziejach II wojny światowej i nie tylko. Pamiętając o poświęceniu, walce i umiłowaniu Ojczyzny, Sejm RP ustanowił dzień 27 września Dniem Podziemnego Państwa Polskiego.

W Dębicy uroczystości upamiętniające Dzień Polskiego Państwa Podziemnego odbyły się w niedzielę 29 września. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele pw. Św. Jadwigi w Dębicy w intencji Ojczyzny.Następnie uczestnicy przeszli pod budynek Miejskiego Zarządu Oświaty ( Gimnazjum nr 1), gdzie odbyły się obchody rocznicowe. W wydarzeniu wzięli udział kombatanci, parlamentarzyści, samorządowcy oraz mieszkańcy naszego miasta.

W uroczystościach wziął udział poczet sztandarowy naszej szkoły. W poniedziałek 30 września odbyła się konferencja popularno-naukowa z okazji Dnia Polskiego Państwa Podziemnego. Była to wspaniała lekcja historii dla młodzieży.

Obchody Dnia Polskiego Państwa Podziemnego w Dębicy

,, Dla nas młodych osób, którzy żyjemy w wolnym Państwie, spotkania takie są bardzo ważne. Uczą szacunku dla naszych dziadków, którzy walczyli o wolny kraj. Każde spotkanie z kombatantami jest wielkim przeżyciem, przecież tak niewielu ich już żyje” -tak wspominają udział w sesji uczniowie klasy pierwszej Dg.

Tekst: Organizatorzy