17 maja - święto Konstytucji Norwegii

Grunnlovsdagen lub Norges nasjonaldag to norweskie narodowe święto obchodzone co roku w dniu 17 maja. W tym dniu, w roku 1814 w miejscowości Eidsvoll została podpisana Konstytucja Norwegii.

Jest to najhuczniej obchodzone święto w Norwegii. Ulice, domy, a nawet witryny sklepowe - wszystko jest odświętnie przystrojone norweskimi flagami. Norwegowie zakładają tego dnia Bunad, czyli odświętny strój, różniący się w zależności od regionu zamieszkania.

W Oslo od samego rana gromadzą się tłumy Norwegów, aby wziąć udział w uroczystej paradzie pod Pałac Królewski.

Ciekawostki: Wszystkie dzieci w tym dniu mogą bez ograniczeń jeść lody, frytki i hot-dogi. Norwegowie zaczynają ten dzień od uroczystego śniadania z lampką ajerkoniaku. W wielu miejscach możemy usłyszeć salwy armatnie. Większość z zabytkowych armat odpalanych jest tylko w ten dzień.

Gratulerer med dagen Norge
Wszystkiego najlepszego Norwegio