Wydruk sublimacyjny na kubkach

W dniach 5 i 9 listopada 2018r. w klasach 3D i 4E Technikum Cyfrowych Procesów Graficznych przeprowadzono lekcje-warsztaty z druku sublimacyjnego na kubkach. Zajęcia zorganizowała i przeprowadziła Joanna Doroba - dzięki uprzejmości i pomocy naszej absolwentki Natalii Zaręby, która udostępniła nam swój prywatny sprzęt.

Druk sublimacyjny to technika druku, którawykorzystuje zjawisko sublimacji. Wydruk wykonywany jest specjalnymi atramentami na papierze transferowym, a następnie w warunkach wysokiego ciśnienia i temperatury przenoszony jest na przedmiot. Tym sposobem wykonuje się nadruki na specjalnych kubkach porcelitowych, blachach aluminiowych, tkaninach poliestrowych. Każdy rodzaj nadruku wymaga odpowiedniego ustawienia ciśnienia, temperatury oraz czasu.

Uczniowie na wcześniejszych lekcjach druku cyfrowego, zaprojektowali i przygotowali nadruki w formie pliku PDF w programie grafiki wektorowej Adobe Illustrator.

Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów, nauczycieli oraz dyrekcji.

Wydruk sublimacyjny na kubkach

Tekst: Joanna Doroba