Czytanie „PRZEDWIOŚNIA” w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej

W dniu 21 września Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Dębicy zorganizowała czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Powieść ta była lekturą IX edycji Narodowego Czytania. Po powitaniu zaproszonych gości przez panią dyrektor Marzenę Kowalską czytanie lektury rozpoczęli włodarze miasta tj. burmistrz Mariusz Szewczyk i zastępca Wojciech Iwasieczko.

Następnie swoje fragmenty odczytali inni uczestnicy spotkania. Zgromadzona publiczność miała okazję zapoznać się także z tekstami wybranymi z Antologii Niepodległości. Wysłuchano fragmentów :”Kazań Sejmowych” -Piotra Skargi,” Do Matki Polki”- Adama Mickiewicza, „Grobu Agamemnona”- Juliusza Słowackiego , „Póki w narodzie myśl swobody żyje”- Adama Asnyka.

Interesujący wykład wygłosił prof. dr. hab. Władysław Tabasz, który przeprowadził charakterystykę sytuacji polityczno-ideologicznej , mówił o kształtowaniu się naszej świadomości w czasie odzyskiwania tożsamości narodowej po 123 latach niewoli. Imprezie towarzyszyła wystawa rzeszowskiego oddziału IPN –OJCOWIE NIEPODLEGŁOŚCI.

Czytanie „PRZEDWIOŚNIA” w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej

Uczestnictwo naszej szkoły zostało udokumentowane okolicznościową pieczątką odbitą na egzemplarzach „Przedwiośnia” z księgozbioru biblioteki szkolnej. Nasza młodzież od kilku lat bierze udział w czytaniu książek wybranych jako lektury do Programu Narodowego Czytania.

Oprac. M. Kasprzyk