„Sprzątanie świata – Polska 2017”

26 września 2017 roku młodzież naszej szkoły wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie świata- Nie ma śmieci są surowce”. Koordynatorem akcji od kilku lat w ZSZ Nr1 im. Jana Pawła II w Dębicy jest Małgorzata Parys. Do pracy w lasach Nadleśnictwa Jawornik koło Czarnej Tarnowskiej przystąpili uczniowie z klasy II B i II E technikum wraz z opiekunami: A. Kos- Adamczak, D. Stefan i H. Nowak.

W tym roku głównym celem akcji było informowanie młodzieży o wpływie człowieka na środowisko naturalne oraz zwiększanie odpowiedzialności za jego ochronę. Uświadomienie młodzieży, że śmieci to nie tylko odpady zalegające na wysypiskach, ale także cenne surowce wtórne.

Pan leśniczy Marcin Sanicki przywitał młodzież i krótko zapoznał uczniów z pracą w lesie, gospodarce leśnej. Pokazał mapę nadleśnictwa i na niej zaznaczone obszary, w których występują rośliny chronione, oraz wymienił zwierzęta żyjące w tych lasach. Następnie pod opieką leśniczych i nauczycieli uczniowie przeszli wyznaczony teren zbierając śmieci i podziwiając piękno jesiennego lasu. Tegorocznej akcja towarzyszyła bardzo ładna pogoda i duża ilość grzybiarzy. Na zakończenie, jak co roku piekliśmy na ognisku kiełbaski.

Tekst: Maria Kasprzyk