Uczymy się obsługi plotera laserowego

1.03.2018r. Zespół Szkół Zawodowych Nr 1 im. Jana Pawła II w Dębicy zakupił ploter laserowy sfinansowany przez Urząd Miasta w Dębicy. Środki zostały pozyskane w ofercie konkursowej dotyczącej zadań publicznych w zakresie nauki opracowanej przez Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 w Dębicy "SZANSA". Jak z tego skorzystają uczniowie? W ramach projektu zostaną przeprowadzone warsztaty edukacyjne dla młodzieży gimnazjalnej i naszej szkoły.

Zaprezentowanouczniom klasy 1D i 2D o kierunku technik cyfrowych procesów graficznych działanie plotera laserowego zakupionego do pracowni graficznej przez naszą szkołę.W ten sposób mogliśmy rozwijać swoje umiejętności zawodowe.

Korzystając z udziału w takim pokazie, poznaliśmy nowoczesną technologię od procesu projektowania, pozycjonowania po grawerowanie z prędkością 320 mm/s oraz cięcia – 25 mm/s w plikach m.in. JPEG, BMP z minimalną rozdzielczością 1000x1000 pikseli. Ploter to profesjonalna maszyna do laserowego grawerowania, chłodzona wodą. Posiada sterowanie mocą lasera, dzięki temu można uzyskać dokładność oraz powtarzalność ustawień.

Uzyskany efekt jest bardzo ciekawy i ładny. Możliwości pracy z wykorzystaniem różnych materiałów np.: gum, plexy, akryli, tekstyliów, ceramiki, drewna, wszelkich materiałów niemetalicznych, metali powlekanych budzi kreatywność.

Mamy nadzieję że prace będą coraz lepsze i bardziej interesujące.

Za pomoc w zdobywaniu nowych doświadczeń i umiejętności zawodowych, dziękujemy.

Tekst: Aleksandra Szewc
Zdjęcia: Marcelina Kusibab