"O wojennych losach naszych uczniów..." 96. spotkanie w Izbie Patrona Szkoły

"O wojennych losach naszych uczniów..."
96. spotkanie w Izbie Patrona Szkoły

„Nigdy więcej wojny! To pokój, musi kierować losami narodów i całej ludzkości”
Jan Paweł II

W Izbie Patrona 6 października 2017 r. odbyło się 96. spotkanie z Janem Pawłem II. W spotkaniu uczestniczyli pan wicedyrektor Wiesław Przybysz, ks. Józef Durlak, Stanisław Drapała, Katarzyna Madej, Jolanta Muter, Jerzy Kula- emerytowany nauczyciel.

Scenariusz spotkania przygotowany przez pana profesora mgr inż. Stanisława Drapałę obejmował informacje o wojennych losach naszych uczniów i nawiązywał do słów Jana Pawła II, że „Mamy obowiązek przypomnieć sobie w obliczu Boga tragiczne fakty, by uczcić pamięć zmarłych i okazać współczucia wszystkim, którym ów bezmiar okrucieństwa zadał rany na duszy i ciele, i aby całkowicie przebaczyć krzywdy”. W czasie II wojny światowej z rąk niemieckiego okupanta zginęło trzech pracowników warsztatów szkolnych: mgr inż. Józef Stefan Baranowski, instr. Józef Kula i Antoni Ciecieręga. Śmierć poniosło także kilku uczniów: Aleksander Augustynowicz, Roman Banek, Jerzy Bogucki, Adam Ciurkot, Aleksander Jędrzejczyk, Bronisław Longosz, Mieczysław Michalik, Antoni Pocica, Kazimierz Skwira, Stanisław Sujdak, Stefan Wąchała.

Ci uczniowie zapłacili bardzo wysoką cenę za swoją i naszą wolność. My współcześni, mamy obowiązek kultywować pamięci o zamordowanych bohaterach naszej szkoły. Jeszcze raz przywołano nazwiska wszystkich pomordowanych i minutą ciszy uczczono Ich pamięć.

W ramach przygotowań do obchodów 80-lecia Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 im. Jana Pawła II w Dębicy, zainaugurowano cykl spotkań z ludźmi tworzącymi historię szkoły: absolwentami, nauczycielami, emerytowanymi nauczycielami. Niewątpliwie dodatkowym przeżyciem tego spotkania, był wykład pana profesora Stanisława Drapały(absolwenta „Mechanika”), dotyczący początków szkoły, okresu wojennego i powojennego. Wykład poparty był prezentacją multimedialną zawierającą fragmenty „Kroniki” napisanej przez Piotra Bosia. Zgromadzonej licznie młodzieży, pan profesor uświadamiał, że nasza szkoła stawała się szansą na lepsze życie, pracę i pozycję społeczną. Edukacja dawała poczucie wolności i niezależności.

Uczestnicy spotkania z klas: 1A, 1C, 1D, 4A, 1f i 2f z zainteresowaniem wysłuchali wykładu.

Scenariusz: Stanisław Drapała
Tekst: Jolanta Muter