INFORMACJE
Informator ósmoklasisty
KALENDARZ

Odwiedziło nas już:
Liczniki
osób.


Gimnazjaliści na szkoleniu 3D w „mechaniku”

 

Logo
Gimnazjaliści na szkoleniu 3D w „mechaniku”

We wtorek 13 czerwca w Zespole Szkół Zawodowych Nr1 odbyły się dla gimnazjalistów zajęcia związane z przygotowaniem druku oraz obsługą drukarek 3D. Zajęcia miały charakter praktyczno-teoretyczny gdzie najpierw tytułem wstępu zostały omówione niemal wszystkie sposoby i metody powstawania „wydruku 3D” czyli trójwymiarowych fizycznych obiektów wytwarzanych na podstawie topienia tworzywa, utwardzania polimerów, spiekania proszków oraz nawet tworzenia budynków przez robota „drukującego” mury małego domu mieszkalnego.

Następnie odbyły się zajęcia praktyczne na których gimnazjaliści najpierw sami indywidualnie na podstawie dokumentacji technicznej – rysunku płaskiego tworzyli instruowani przez nauczyciela rysunek 3D czyli obiekt trójwymiarowy w programie typu CAD. Została w ten sposób pokazana metoda wytwarzania części zamiennych lub części z których budowany jest prototyp jakiegoś urządzenia, które po pozytywnych testach wejdzie do seryjnej produkcji. Części takie mogą zostać wytworzone zarówno na obrabiarkach CNC jak również wydrukowane przez drukarki 3D pracujące w różnego typu technologiach wykonania obiektu trójwymiarowego – omówionych na początku zajęć.

Logo

Zaprojektowany obiekt czyli plik w rzeczywistymi wymiarami elementu należy następnie wczytać do programu obsługującego drukarkę 3D. W programie który jest uniwersalny i niezależnie od posiadanej drukarki pokazaliśmy jak ustawić lub tez wgrać dostarczone przez producenta drukarki pliki konfiguracyjne. Następnie w przygotowanym programie należy ustawić całą masę parametrów wydruku – pokazaliśmy jak dopasować wypełnienie, prędkość wydruku, grubość ścianek, temperaturę topienia, prędkość chłodzenia oraz temperaturę stołu, na którym powstaje wydruk w zależności od rodzaju materiału, z którego tworzymy obiekt trójwymiarowy – materiał ten nazywany jest „filamentem” a każdy jego rodzaj ma swoje parametry „robocze”. Efekty ustawień zapisuje się w kolejnym pliku zawierającym tak zwane „G-kody” czyli operacje które ma wykonywać drukarka 3D lub obrabiarka CNC. Plik można przesłać kablem USB do drukarki 3D lub w bardziej praktyczny sposób przenieść go za pomocą karty pamięci MicroSD.

Ostatnim etapem było przygotowanie samej drukarki 3D zanim został uruchomiony wydruk. Pokazaliśmy jak należy wyczyścić, nasmarować klejem i sprawdzić wypoziomowanie stołu, rozgrzać stół oraz głowicę czyli „ekstruder”, wymienić filament czyli szpulę „drutu” tworzywa sztucznego z którego będzie powstawał wydruk, a na końcu wspólnie wczytaliśmy i uruchomiliśmy plik zawierający nasz wydruk.

Logo

W szkoleniu wzięli udział uczniowie trzech Dębickich gimnazjów: MG1, MG3 oraz MG4 którzy na zakończenie dostali dokumentacje techniczną wytworzonego przez siebie obiektu oraz pamiątkowe breloczki na klucze z nazwą naszej szkoły – wcześniej wydrukowane na drukarce 3D. W przyszłości również planujemy podobne szkolenia które będą miały na celu zapoznanie oraz zachęcenie do nauki zawodów w których wykorzystuje się drukarki 3D. W naszej szkole edukacja związana z drukiem 3D obejmuje zawody Technik Mechatronik oraz Technik Grafiki i Poligrafii Cyfrowej. Szkolenie poprowadzili nauczyciele ZSZ Nr1: Józef Dybowski oraz Krzysztof Wójcik.


Opracowanie: Józef Dybowski




WRÓĆ