INFORMACJE
Informator Gimnazjalisty
KALENDARZ
Odwiedziło nas już:
Liczniki
osób.


Sprawozdanie z „ VII Warsztatów Edukacyjnych z zakresu kultury bezpieczeństwa „ Bezpieczni na starcie, zdrowi na mecie”

 

Logo
Sprawozdanie z „ VII Warsztatów Edukacyjnych z zakresu kultury bezpieczeństwa „ Bezpieczni na starcie, zdrowi na mecie”

W dniu 8 lutego 2017 r. w Zespole Szkół Zawodowych Nr1 im. Jana Pawła II odbyły się po raz kolejny „ VII Warsztaty Edukacyjne” z zakresu kultury bezpieczeństwa „- Bezpieczni na starcie, zdrowi na mecie” organizowane wspólnie z Okręgową Inspekcją Pracy w Rzeszowie.

Honorowy patronat nad warsztatami objął Pan Andrzej Reguła Starosta Powiatu Dębickiego.

Celem warsztatów jest przygotowanie młodych ludzi w zakresie bhp do pracy zawodowej, podniesienie wiedzy z zakresu prawa pracy, popularyzacja wzorców kulturowych bezpieczeństwa i higieny pracy, odpowiedzialność za wykonywane zadania w kontekście ochrony życia i zdrowia w pracy .

W warsztatach wzięła udział młodzież, ze szkół ponadgimnazjalnych powiatu dębickiego. Byli to uczniowie: Zespołu Szkół Nr4 im. M. Kopernika w Dębicy, Zespołu Szkół Ekonomicznych w Dębicy, Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Brzostku, Zespołu Szkół Nr2 im. E. Kwiatkowskiego w Dębicy, uczniowie dębickich gimnazjów oraz uczniowie naszej szkoły z nauczycielami.

Po przywitaniu gości przez Panią Dyrektor Bożenę Zielińską uczniowie wysłuchali trzech scenek odgrywanych przez uczniów naszej szkoły dotyczących różnych sytuacji związanych z przyjęciem do pracy, rozmów kwalifikacyjnych. Komentowali je Pani Barbara Czarnek i Pan Marek Gołaś z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Rzeszowie przybliżając zagadnienia prawa pracy dotyczące zatrudnienia.

Następnie uczniowie zadali serię pytań dotyczących ubezpieczeń społecznych pracowników, osób prowadzących działalność gospodarczą w Polsce i Unii Europejskiej. Wyczerpujących odpowiedzi udzieliły Pani Magdalena Kozioł i Pani Agnieszka Wójcik z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w Dębicy.

Dobre praktyki w zakresie bhp stosowane w firmie Darco Sp.zo.o. zaprezentował Pan Jerzy Gac, co wzbudziło zainteresowanie młodzieży.

Innowacje w BHP zaprezentowali uczniowie naszej szkoły pod opieką Pana Pawła Jarosza na przykładzie czterech robotów z klocków lego pracujących jako manipulatory.

Następnie rozpoczęły się warsztaty, młodzież z poszczególnych szkół podchodziła do stoisk gdzie mogli zadawać pytania pracownikom PIP, ZUS, firmie Darco Sp zo.o. jak również uczniowie wykonywali różne zadania przy pomocy robotów.

Pokazano również dron i jego możliwości zastosowania w zakresie bhp.

Chłopcy z technikum zaprezentowali kolecję ubrań roboczych i środki ochrony dla ośmiu wybranych zawodów. Ubrania i środki ochrony udostępnił Pan Tomasz Lech „BHP SERWIS” w Dębicy.

Uczennice Dębickiej Szkoły Mody zaprezentowały trzy kolekcje nagrodzone na konkursach ogólnopolskich w 2016 r. zaprojektowane i wykonane przez nie pod kierunkiem Pani Haliny Brzeskiej i Pani Lucyny Zagórskiej. Kolekcje bardzo wszystkim spodobały się.

Miłym akcentem był występ zespołu muzycznego naszej szkoły.

Goście Pani dr Anna Wiczyńska Dyrektor Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Dębicy i Pan Mateusz Smoła Przewodniczący Rady Powiatu z zadowoleniem obserwowali nasze Warsztaty.

Prowadzącą i koordynatorem VII Warsztatów Edukacyjnych „Bezpieczni na starcie, zdrowi na mecie” była Pani Małgorzata Bokota nauczyciel i st. specjalista ds. BHP w szkole.


Tekst i zdjęcia: Małgorzata Bokota

GaleriaWRÓĆ