IV Podkarpackie Młodzieżowe Święto Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Rzeszowie

IV Podkarpackie Młodzieżowe Święto Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Rzeszowie

W dniu 17 maja na terenie kampusu WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej odbyła się inauguracja piątej edycji programu edukacyjno-badawczego „Bezpieczna Przyszłość”. Młodzież naszej szkoły -16 uczniów z pierwszych i drugich klas wraz z opiekunami uczestniczyła w tej inauguracji. Patronat nad tym przedsięwzięciem objął wojewoda Podkarpacki oraz Komendant Główny Policji .Obchody poprzedziła studencka akcja happeningowa na przejściach dla pieszych- „Bezpieczna droga” -zorganizowana w dniach 16-17 maja mająca na celu promocję bezpieczeństwa w ruchu drogowym na głównych rzeszowskich skrzyżowaniach.

Po części inauguracyjnej odbyło się szereg konferencji naukowych dotyczących nowych zagrożeń tj: cyberzagrożenia i ich wykrywalność ,cyberzagrożenia behawioralne, sytuacja młodzieży w przestrzeni nowych zagrożeń ,nowe środki psychotropowe- dopalacze zagrożeniem współczesnej młodzieży, przestępstwa komputerowe, itp. W ramach tej edycji odbyły się także panele dyskusyjne nt : „Współdziałanie państwa ze społeczeństwem w identyfikowaniu zagrożeń i ich zwalczaniu” oraz „Bezpieczeństwo telekomunikacyjne.”

Młodzież chętnie uczestniczyła w wielu pokazach i prezentacjach poszczególnych stanowisk jednostek zabezpieczenia. Ciekawe były pokazy pracy psów specjalnych np.; patrolowo-tropiących, przy wykrywaniu narkotyków, ładunków wybuchowych. Ciekawość zgromadzonych uczestników wzbudził pokaz minersko-pirotechniczny z wykorzystaniem robota EOD i kombinezonu przeciwodłamkowego , gaszenie oleju ,konkurs na strzelnicy elektronicznej.

Młodzież z zainteresowaniem oglądała prezentacje różnych pojazdów operacyjnych wraz z ich wyposażeniem oraz symulacje interwencji w określonych niebezpiecznych sytuacjach.

Tekst: Maria Kasprzyk
Zdjęcia: uczniowie z klasy 1D technik cyfrowych procesów graficznych