Pielgrzymka na Jasną Górę maturzystów z ZSZ Nr 1

z ZSZ Nr 1

Program:

• godz. 5:45 - wyjazd z parkingu przy kościele Miłosierdzia Bożego w Dębic
  • godz. 11:00 - uczestnictwo w Mszy św. pod przewodnictwem JE Ks. Bpa Tomasika, celebrowanej przez 200 kapłanów z okazji XV Ogólnopolskiego Zjazdu Szkół im. Jana Pawła II
  • godz. 12:45 - osobista modlitwa w kaplicy Cudownego Obrazu
  • godz. 13:15 - film "Cuda jasnogórskie"
  • godz. 14:00 - Droga Krzyżowa
  • godz. 14:30 - Zwiedzanie
  • godz. 19:30 - Powrót do Dębicy

Klasy maturalne 8 października 2015r. uczestniczyły w XV pielgrzymce Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę, to rok szczególny, bowiem mija 10 lat od śmierci Patrona, który zawołaniem „Totus Tuus” zawierzył swe życie Czarnej Madonnie. Na tegoroczną pielgrzymkę przybyło blisko 20tys. osób reprezentujących około 500 szkół z całej Polski oraz z Wilna.

XV Pielgrzymka przebiegała pod hasłem „Jan Paweł II – patron rodziny”. W swym nauczaniu Papież Polak mówił o rodzinie: „Pośród wielu dróg rodzina jest drogą pierwszą i z wielu względów najważniejszą. Wszak normalnie każdy z nas w rodzinie przychodzi na świat, można więc powiedzieć, że rodzinie zawdzięcza sam fakt bycia człowiekiem”.

Podczas uroczystej mszy świętej koncelebrowanej pod przewodnictwem duszpasterza Rodziny księdza biskupa Henryka Tomasika zgromadzeni na Jasnej Górze uczniowie, kapłani, nauczyciele i rodzice modlili się w intencji Ojca Świętego Franciszka, swoich rodzin oraz prosili o wstawiennictwo maryjne w trudnym zadaniu wychowania młodego pokolenia na odpowiedzialnych Polaków.

Biskup w homilii przypomniał o konieczności wzmożonej troski o współczesną rodzinę, która narażona jest na wielkie niebezpieczeństwa. Podkreślił, że w tym czasie Ojciec Święty i przedstawiciele Episkopatu z całego świata modlą się i zastanawiają jak umocnić rodziny, bo tylko przyjmując na siebie zadania bycia miłosiernym, okazując szacunek dla rodziców, rodzeństwa, starszego pokolenia zrealizujemy nauki Chrystusa.

Nazywamy się rodziną Szkół Jana Pawła II, to określenie w tym roku nabrało wyjątkowego znaczenia. Modląc się na Jasnej Górze czuliśmy się wspólnotą dającą siłę potrzebną do pokonywania codziennych trudności. Dzięki temu spotkaniu nasz Patron jest obecny nie tylko w nazwie szkoły, ale także w naszym życiu i działaniach. XV Pielgrzymka stanowiła z jednej strony sposobność do podziękowania Królowej Polski za pomoc w realizacji planów i wskazywaniu właściwych dróg podczas trudnych wyborów, a z drugiej do wyrażenia próśb o Jej wstawiennictwo i stałą obecność w naszym życiu.

Opiekunowie: ks.S.Kołodziej, M.Kasprzyk, J.Kula, R.Pisula, E.Reguła, B.Stawarz-Schab, G.Waśko, B.Zalewska

Fragmenty refleksji maturzystów…

Duże wrażenie wywołała na nas droga krzyżowa oraz wiszący obok obrazu Czarnej Madonny zakrwawiony pas św.Jana Pawła II z zamachu na niego przez Ali Agcę.

Dawid IV D

Uczestnictwo w uroczystej mszy świętej było okazją do wielu refleksji i rozważań na temat naszej wiary. Wróciliśmy umocnieni w wierze, napełnieni radością i nadzieją.

Piotr IV B

Pielgrzymka zwiększyła moja wiarę w ludzi, ze potrafią się jeszcze modlić.

Dawid IV C

W trakcie wyjazdu na Jasną Górę był czas na modlitwę do Matki Bożej, która miejmy nadzieję wspomoże nas w trakcie zdawania egzaminów maturalnych. Był czas na zwiedzanie, poznanie historii Jasnej Góry i lepsze zintegrowanie się.

Natalia IV F

Częstochowa to niezwykłe miejsce słynące z wielu cudów, o czym świadczą pozostawione rzeczy uzdrowionych.

Bernadetta IV F

Mieliśmy okazję zgłębiać naszą wiarę. Ksiądz Stanisław okazał się dobrym organizatorem i starał się, aby nuda nie wkradła się w plan dnia.

Karolina IV F

Zaskoczyła mnie ilość zgromadzonych ludzi w różnym wieku – od przedszkola do studentów- przybyłych z całej Polski i zza granicy.

Bartłomiej IV F

Opracowanie: Ewa Reguła