INFORMACJE
Informator Gimnazjalisty
KALENDARZ
Odwiedziło nas już:
Liczniki
osób.


WIZYTA W HERFORD

 

Logo
WIZYTA W HERFORD

W dniach 13 -18 marca 2016 roku uczniowie ZSZ Nr 1 im. Jana Pawła II w Dębicy przebywali z wizytą w niemieckim miasteczku Herford w ramach wymiany młodzieży z zaprzyjaźnioną szkołą Gesamtschule Friedenstal. Wymiana ta była możliwa dzięki dofinansowaniu , jakiego udzieliła szkole Organizacja „Polsko Niemiecka Współpraca Młodzieży” oraz Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół szkoły „ Szansa”.

Organizatorzy spotkania p. Darius Sidlowski i p. Jennifer Heidkamp zadbali o to, aby polscy uczestnicy programu spędzili w Herford tydzień pełen wrażeń, poznając przy tym kulturę, historię i język sąsiedniego kraju.

Młodzież brała udział w wielu zajęciach integracyjnych i językowych zwalczając uprzedzenia i stereotypy. Wykonywała m.in. plakaty dotyczące różnic w polskim i niemieckim systemie szkolnictwa, przygotowała prezentację multimedialną n.t.: „Polacy w Zagłębiu Ruhry – historia polskich górników pracujących w Niemczech”, bawiła się podczas pobytu na pobliskim basenie H2O oraz uczestnicząc w imprezie pożegnalnej u jednego z opiekunów wymiany.

Logo

Okazję do poznania warunków, w jakich odbywają się zajęcia lekcyjne w Niemczech stworzył młodzieży spacer po szkole. Uczestnicy wymiany obejrzeli budynek szkoły, korytarze, na których wyeksponowano liczne prace uczniów, sale lekcyjne, bibliotekę, warsztaty, salę komputerową i koncertową.

Historię i architekturę regionu uczniowie mieli natomiast okazję poznać zwiedzając pod kierunkiem przewodnika Herford. Podczas spaceru po mieście uwagę młodzieży przyciągały zabytkowe budynki, kościoły, pomniki, stary i nowy rynek, makieta miasta.

Jedną z atrakcji była całodniowa wycieczka do Bochum, gdzie uczniowie zwiedzili Muzeum Górnictwa. W programie pobytu nie zabrakło także wolnego czasu, który uczniowie spędzili ze swoimi niemieckimi kolegami i ich rodzinami, pogłębiając własne umiejętności językowe i poznając kulturę oraz obyczaje Niemców.

Wymiana dobiegła końca w piątek w godzinach popołudniowych, a ewaluacja przeprowadzona wśród młodzieży dowiodła, że udział w projekcie dostarczył jej uczestnikom mnóstwa pozytywnych wrażeń. Pożegnaniu towarzyszyły łzy, co było dowodem na to, że młodzież nawiązała również trwałe przyjaźnie.

Z niecierpliwością oczekujemy na kolejne spotkanie i już teraz cieszymy się na przyjazd naszych niemieckich przyjaciół do Dębicy w przyszłym roku kalendarzowym.

Lista imienna uczniów klas 4F, 2F, 2D, 1E i opiekunów wycieczki w dniu: 12 – 18.03.2016 r. na trasie: Dębica – Herford – Dębica

  1. Pociask Dominika 4F
  2. Pietracha Karolina 4F
  3. Olechowski Bartłomiej 4F
  4. Gierula Ewelina 2F
  5. Szewczyk Jakub 2F
  6. Zaręba Natalia 2F
  7. Janiga Kacper 2F
  8. Szerszeń Mateusz 2F
  9. Jędrzejczyk Agata 2D
  10. Papiernik Paulina 1E


Opracowała: Barbara Stawarz-Schab
Opiekunowie grupy: Barbara Stawarz-Schab
Bernadetta Zalewska
Marzena Pietrucha

Galeria
LogoWRÓĆ