INFORMACJE
Informator Gimnazjalisty
KALENDARZ
Odwiedziło nas już:
Liczniki
osób.


To już ósma edycja!

 

Logo
To już ósma edycja!

Corocznie na przełomie kwietnia i maja w Zespole Szkół Zawodowych Nr 1 im. Jana Pawła II w Dębicy gościmy młodzież gimnazjalną chcącą poznać naszą szkołę „od podszewki”.

Na Akademię Gimnazjalną „TECHNIKI DAWNE I NIEDAWNE” zapraszani są goście – przedstawiciele oświaty oraz firm sponsorujących. Przy tak zacnym audytorium młodzież konkuruje miedzy sobą o cenne nagrody.

Chęć sprawdzenia się, zdobycie tego upragnionego pierwszego miejsca, wspaniałe nagrody, prestiż i nobilitacja w oczach rówieśników innych szkół, to idee przyświecające młodszym koleżankom i kolegom. Naukowe kalkulatory, superpiłki, gadżety reklamowe, tablet czy puchary to trofea tegorocznej „Gimnazjady”.

W tym roku konkurowały ze sobą gimnazja :
Miejskie Gimnazjum Nr1, Nr2, Nr3, Nr4 oraz Gimnazja z Zawady, Nagawczyny, Dobrkowa, Łęk Górnych, Pustyni, Żyrakowa, Gumnisk i Stobiernej.

Uczennice „Szkoły Mody” – naszego technikum technologii odzieży na otwarcie uroczystości przygotowały i zaprezentowały swoje wspaniałe suknie. Nigdy nas nie zawiodły i tym razem mogliśmy podziwiać twórczą działalność naszych dziewcząt w zakresie projektowania i modelingu. Nasze uczennice świetnie szyją i równie pięknie, prezentują się na wybiegu.

Dzień otwarty w Mechaniku to dla gimnazjalistów jeden z najbardziej wyczekiwanych dni w roku - można było wywnioskować z frekwencji oraz przygotowania młodzieży. Konkurencje nie należały do najłatwiejszych:
„Wybieram zawód…” to konkurs fotograficzny, którego celem było wykonanie pracy przedstawiającej kompozycje złożone z atrybutów jednego wybranego zawodu, w którym kształcić się można w ZSZ Nr1. Mogliśmy podziwiać wyobraźnię młodzieży oraz twórcze podejście do tematu. Profesjonalne fotografie okazały się istną skarbnicą pomysłów, były estetycznie wykonanie, a obróbka graficzna stała na wysokim poziomie. Niejednego fotografa czy grafika komputerowego mogłyby zadziwić.

„Modelowanie przestrzenne na manekinie – bluzka inspirowana epoką baroku.” To zadanie pozwoliło wykazać się młodym, debiutującym projektantom. Na manekinach pojawiły się piękne stylizacje. Przepych i bogactwo, złote zdobienia, mnogość detali były charakterystyczne dla powstałych prac. Te cudowne kompozycje przeszłości mogliśmy podziwiać w murach naszej szkoły.

„Sterowane robotem Lego”. Zadaniem uczestników tej konkurencji było umiejętne sterowanie robotem, który przenosił różne elementy, pokonując przy tym skomplikowany tor przeszkód. Aby konkurencja nie była banalnie prosta, do sterowania Lego - robotem gimnazjalistom posłużyły ich własne telefony komórkowe. Oni sami byli zaskoczeni tym, co jeszcze potrafi ich aparat telefoniczny.

„Malarstwo na sztalugach” to zadanie, w którym przy użyciu farby strukturalnej, plastikowych szpatułek, gąbek, szczotek itp. uczniowie charakteryzujący się dobrą wyobraźnią i inwencją twórczą tworzyli fascynujące, niecodzienne obrazy. Na naszych oczach pojawiały się strukturalne arcydzieła: ludzie, zwierzęta, budynki, rośliny. Mnóstwo ciekawych pomysłów.

„Wieże świata - drewniane puzzle 3D” to konkurencja popularyzująca kierunki budowlane. Poszerzała wiedzę na temat nauki i sztuki projektowania, konstruowania i wykonywania budowli przestrzennych. Każdy uczestnik konkursu miał za zadanie wykonanie obiektu z wcześniej wylosowanego zestawu puzzli 3D. Młodzi konstruktorzy pracowali w pocie czoła i już po kilku minutach z pod ich rąk zaczęły wyłaniać się modele wież : Paryża - Eiffla, z Seattle, Sydney czy Kuala Lumpur. Wszyscy znają te obiekty architektoniczne?! Jeśli ktoś nie wie, o jakich budowlach jest mowa, zapraszamy go do galerii.

„Twórcy scrapbookingu – wykonanie kartki okolicznościowej”. Nazwa konkurencji jest bardzo tajemnicza. Co się za tym kryło? Scrapbooking to technika ozdabiania albumów, kartek, pudełek i czego dusza zapragnie. Bardzo wciągająca dla każdego! Aaaa i podobno jedną z pierwszych osób, które ozdabiały zdjęcia metodą scrapbookingu był Mark Twain. Obecnie w USA to jedno z najpopularniejszych hobby. Uwielbiamy wszelkiego rodzaju ręczne prace. Zadaniem tej konkurencji było wykonanie kartki na święto 26 maja czyli Dzień Mamy. Zobaczmy jak rozpoczęła przygodę ze scrapbookingiem grupa gimnazjalistów.

„Konkurencja sprawnościowa” to konkurencja wymagająca szybkości oraz wielkiej sprawności. Młodzież zweryfikowała swą kondycję rywalizując z rówieśnikami innych szkół. Organizatorzy przygotowali tor przeszkód, który każdy z uczestników musiał pokonać indywidualnie w jak najkrótszym czasie. Emocje były olbrzymie, a rywalizacja zaciekła.

Dla tych którym głód zaczął doskwierać zapewniono poczęstunek. Pamiętano o wszystkim. Uczestnicy Akademii mogli się posilić. Czekały na nich przepyszne pierożki ruskie, kaszą z kapustą czy mięsem. Mniam, palce lizać. Można było spróbować również pysznego wiejskiego jadła - chlebek ze smalcem i skraweczkami, do tego kiszony ogóreczek - wszystko wyśmienite.

Zespół Muzyczny „Mechanika” i tym razem stanął na wysokości zadania. W czasie trwania Akademii Gimnazjalnej umilał czas gościom. Grano polskie utwory, więc bardzo przyjemnie zrobiło się na sali.

Atrakcji było bardzo wiele.

W rogu sali gimnastycznej pojawiło się profesjonalne atelier fotograficzne. Nasza uczennica Natalka Ciak, zafascynowana sztuką fotografii, poznawaniem jej tajników, każdą wolną chwilę poświęca na uwiecznienie przyrody, miejsc, wydarzeń, a w szczególności ludzi. Nasza Pani fotograf bardzo chętnie wykonywała sesje zdjęciowe. Klientów, modelek, modeli nie brakowało.

Po zakończeniu części artystycznej i wszystkich konkurencji nadszedł czas najbardziej wyczekiwany przez gimnazjalistów, czyli podsumowanie wyników i wyłonienie zwycięzców. Wręczono nagrody oraz uhonorowano zwycięskie gimnazja wspaniałymi pucharami.

„Wybieram zawód…”
- I miejsce – Wiktoria Robak, Publiczne Gimnazjum w Łąkach Górnych
- II miejsce – Kinga Augustyn, Publiczne Gimnazjum W Żyrakowie
- III miejsce – Natalia Tarnopolska, Publiczne Gimnazjum w Dobrkowie

„Modelowanie przestrzenne na manekinie – bluzka inspirowana epoką baroku.”
- I miejsce – Nikola Cich, Miejskie Gimnazjum Nr 1 w Dębicy
- II miejsce – Julia Bandzyra, Publiczne Gimnazjum w Nagawczynie
- III miejsce – Natalia Kliś, Publiczne Gimnazjum w Stobiernej

„Sterowane robotem Lego”
- I miejsce – Patryk Kowalski, Publiczne Gimnazjum w Nagawczynie
- II miejsce – Pawł Zborowski, Miejskie Gimnazjum Nr 2 w Dębicy
- III miejsce – Dawid Kramarz, Publiczne Gimnazjum w Żyrakowie

„Malarstwo na sztalugach”
- I miejsce – Sara Wójcik, Miejskie Gimnazjum Nr 2 w Dębicy
- II miejsce – Julia Nykiel, Miejskie Gimnazjum Nr 3 w Dębicy
- III miejsce – Gabriela Moraniec, Miejskie Gimnazjum Nr 1 w Dębicy

„Wieże świata - drewniane puzle 3D”
- I miejsce – Izabela Czaja, Publiczne Gimnazjum w Nagawczynie
- II miejsce – Patryk Cudak, Miejskie Gimnazjum Nr 3 w Dębicy
- III miejsce – Karol Barnaś, Publiczne Gimnazjum w Łękach Górnych

„Twórcy scrapbookingu – wykonanie kartki okolicznościowej”
- I miejsce – Sara Trzyna, Publiczne Gimnazjum w Nagawczynie
- II miejsce – Wiktoria Prokop, Miejskie Gimnazjum Nr 3 w Dębicy
- III miejsce – Klaudia Parat, Publiczne Gimnazjum w Zawadzie

„Konkurencja sprawnościowa”
- I miejsce – Kacper Wielgus, Publiczne Gimnazjum w Gumniskach
- II miejsce – Mateusz Głogowski, Publiczne Gimnazjum w Dobrkowie
- III miejsce – Damian Popiela, Publiczne Gimnazjum w Dobrkowie

W klasyfikacji generalnej
- I miejsce – Publiczne Gimnazjum w Nagawczynie
- II miejsce – Publiczne Gimnazjum w Dobrkowie
- III miejsce – Miejskie Gimnazjum Nr 2 w Dębicy

Gratulujemy Zwycięzcom!

VIII Gimnazjada nie odbyłaby się, gdyby nie wsparcie:

Ventor sp. z o.o.,
Fundacja Śnieżki „Twoja Szansa”
Urząd Miasta Dębica
Zakłady Mechaniczne RUFUS
PHU MATEO
Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół ZSZ Nr 1 „SZANSA”
Dyrekcja ZSZ Nr 1 im. Jana Pawła II w Dębicy

Serdeczne dziękujemy Sponsorom oraz wszystkim gościom, uczestnikom i osobom zaangażowanym w to przedsięwzięcie. Żegnamy się, mając nadzieję na przyszłoroczne spotkanie!

GaleriaWRÓĆ