„Sprzątanie świata – Polska 2014 – Turysto! Szanuj środowisko!”
„Sprzątanie świata – Polska 2014 – Turysto! Szanuj środowisko!”

22 września 2014 roku młodzież naszej szkoły wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie świata – Polska 2014 – Turysto! Szanuj środowisko!”, która odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Do pracy w lasach Nadleśnictwa Jawornik koło Czarnej Tarnowskiej przystąpili uczniowie z klas:II B, II C, II D i II E technikum wraz z opiekunami: Małgorzatą Parys – koordynatorem akcji, Małgorzatą Susz i Małgorzatą Wielgosz.

W tym roku głównym celem akcji było uświadomienie młodzieży jak turystyka oddziałuje na otaczające nas środowisko. Wpływ ten przejawia się m. in. nadmiernym zużyciem i zanieczyszczeniem wód, zanieczyszczeniem powietrza, zmianami krajobrazu, wzmożoną produkcją odpadów, degradacją gleby oraz utratą bioróżnorodności.

W tym roku z powodu pogody pan leśniczy nie zgodził się na wejście do lasu z powodu zbyt dużego deszczu i wiatru, co zagrażałoby łamaniem się gałęzi. Ale nawet to nikogo nie zniechęciło do pracy wokół leśniczówki. Pan leśniczy Marcin Sanicki opowiadał młodzieży o pracy w lesie, gospodarce leśnej, pokazał mapę nadleśnictwa a na niej obszary, w których rosną rośliny chronione lub o szczególnych walorach oraz jakie zwierzęta żyją w lasach Nadleśnictwa Jaworniki. Pokazał także uczniom miejsca w lesie, w których najczęściej występują dzikie wysypiska śmieci. Pogadanka była niezwykle ciekawa a młodzież zadawała wiele pytań. Po pytaniach i wyczerpujących odpowiedziach, jak co roku piekliśmy na ognisku kiełbaski. Tegoroczna akcja była okazją do zdobycia wielu cennych informacji na temat „życia lasu”, a uczniowie żałowali, że tego rodzaju przedsięwzięcia są tylko raz w roku!

Tekst: Małgorzata Parys