INFORMACJE
Informator ósmoklasisty
KALENDARZ

Odwiedziło nas już:
Liczniki
osób.


Gdy zakwitają kasztany
Logo
Gdy zakwitają kasztany….

Kwitnące kasztany stały się symbolem matur. Jednak w „ Mechaniku” kwitną one także dla gimnazjalistów, którzy co roku o tej porze sprawdzają tu swoją wiedzę techniczną, uczestnicząc w AKADEMII GIMNAZJALNEJ. Impreza ta w niekonwencjonalny sposób pozwala młodzieży zapoznać się z ofertą edukacyjną i kierunkami kształcenia „Mechanika”.

Siódmy raz z wielką starannością i olbrzymim rozmachem przygotowaliśmy „Dzień otwarty”. Ósmego maja odwiedzili nas uczniowie z prawie wszystkie gimnazjów w powiecie. Zainteresowanie było duże, bo pomysł na reklamę szkoły jest ewenementem w południowowschodniej Polsce.

Na Akademię Gimnazjalną pod nazwą „TECHNIKI DAWNE I NIEDAWNE” zapraszani są włodarze miasta, przedstawiciele oświaty oraz firm sponsorujących. Przyglądają się oni, jak młodzież konkuruje między sobą. W rywalizacji w tym roku wzięło udział aż czternaście gimnazjów. Zawodnicy mogli sprawdzić swoje umiejętności, zdobyć upragnione pierwsze miejsca, wspaniałe nagrody oraz prestiż wśród rówieśników z innych szkół.

W tym roku z rywalizowały miedzy sobą gimnazja:
• Miejskie Gimnazjum nr 1,
• Miejskie Gimnazjum nr 2,
• Miejskie Gimnazjum nr 3,
• Miejskie Gimnazjum nr 4,
• Gimnazjum ze Stobiernej,
• Gimnazjum z Gumnisk,
• Gimnazjum z Głobikowej,
• Gimnazjum z Nagawczyny,
• Gimnazjum z Żyrakowa,
• Gimnazjum z Latoszyna,
• Gimnazjum z Czarnej,
• Gimnazjum z Dobrkowa,
• Gimnazjum z Pustyni,
• Gimnazjum z Głowaczowej.

Rywalizowali między sobą w wielu konkurencjach.

• „Mechanik w mojej wyobraźni”
Konkurencja , której celem było przedstawienie obiektu szkolnego na dwu fotografiach. Pierwsza miała być realistycznym ujęciem budynku szkolnego, a druga – artystyczną wizją, zdjęciem po obróbce graficznej. Wyobraźnia młodzieży pozwoliła im stworzyć wyjątkowe prace. Była elewacja wykonana z wielobarwnej stali, budynek szkoły skonstruowany z trybów stalowych, a nawet gmach usytuowany w kwiecistym ogrodzie pełnym motyli – jak w bajkowej krainie elfów. Fotografie konkursowe wyróżniały się profesjonalnym wykonaniem. Gratulujemy wykonawcom.

• „Energetyka odnawialna”
Konkurs polega na montażu generatora wiatrowego. Z plastikowej butelki napełnionej wodą, kilku śrubek, diody, przewodów, silniczka, wirnika i koła zębatego należało zmontować małą elektrownię. Wystarczył śrubokręt i zacięcie majsterkowicza i wszystkie ekologiczne urządzenia działały bez zarzutu.

• „Model samochodu z kartonu”
Młodzież, która wykazuje się wyobraźnią przestrzenną, znajomością branży mechanicznej i zdolnościami manualnymi mogła wykonać małe makiety samochodów z kartonu.

• „Project etui na telefon”
Konkurencja dla debiutujących projektantów, polegająca na zaprojektowaniu etui na telefon. Na małych platformach pojawiły się ręcznie wykonane etui w postaci pandy, fortepianu, spodenek czy odblaskowych koszulek. Świetne, „dizajnerskie” pomysły do powielenia.

• „Sterowanie robotem Lego”
Zadaniem uczestników tej konkurencji było umiejętne sterowanie robotem przenoszącym różne elementy, pokonując przy tym skomplikowany tor przeszkód. Aby konkurencja nie była zbyt prosta, do sterowania robotem gimnazjalistom posłużyły ich własne telefony komórkowe. Oni sami byli zaskoczeni tym, do czego można wykorzystać aparat telefoniczny.

• Malarstwo na sztalugach”
Konkurencja, w której używając farb strukturalnych, plastikowych szpatułek, gąbek, szczotek i innych dziwnych narzędzi należało stworzyć obraz. Inwencja twórcza uczniów pozwoliła wyczarować fascynujące, niecodzienne dzieła. Na naszych oczach pojawiały się strukturalne, przestrzenne obrazy: ludzi, zwierząt i budynków, roślin. Ciekawe pomysły. Brawo!!!

• „Budujemy Dom”
Gra dydaktyczna, która polegała na pokonaniu wszystkich pól wielkiej planszy i dotarciu do mety w jak najkrótszym czasie. Byłoby zbyt proste, aby ilość wyrzuconych oczek decydowała o wygranej, liczyła się przede wszystkim wiedza budowlana. Miesiąc wcześniej pytania do gry pojawiły się na stronie internetowej ZSZ Nr1. Dotyczyły one zupełnie nowej dla uczestników dziedziny wiedzy, bo budownictwa, a jednak gimnazjaliści byli dobrze przygotowani.

• „Sprawnościowy tor przeszkód”
Konkurencja wymagająca gibkości, szybkości oraz ogólnej sprawności. Młodzież rywalizując z rówieśnikami innych szkół mogła sprawdziła swą kondycję. Organizatorzy przygotowali tor przeszkód, który każdy z uczestników pokonał indywidualnie, najkrótszy czas gwarantował wygraną. Emocje były olbrzymie, a rywalizacja zaciekła.

• Konkurs fizyczny
W zaciszu pracowni fizycznej odbywał się drugi etap konkursu fizycznego dla szkół gimnazjalnych. Pierwsza część została przeprowadzona miesiąc wcześniej. Laboratorium fizyczne czekało na głodnych wiedzy, tu w przystępny i zabawny sposób zgłębiali tajniki fizyki.

• League of Legends
Również pracownia informatyczna tętniła życiem. Pot spływający z czół uczestników świadczył, że współzawodnictwo nie było udawane. Nie było łatwo, rozgrywki poprzedziły eliminacje, które odbyły się dużo wcześniej. Turniej szkół gimnazjalnych z Dębicy i okolic League of Legends była to drużynowa gra strategiczno – zręcznościowa. Finał trwał 5 godzin.

Tym, którym głód zaczął doskwierać, organizator zapewnił poczęstunek. Pamiętano o wszystkim. Uczestnicy Akademii mogli się posilić na stoisku zagrody staropolskiej. Czekały na nich przepyszne kołduny z mięsem. Można było spróbować pysznego wiejskiego chlebka ze smalcem, skwarkami i kiszonym ogórkiem. Mniam… palce lizać. Czas umiliła muzyka – polskie piosenki grał Zespół Muzyczny „Mechanika”.

Zainteresowanie, jak zwykle, wzbudzał nasz dron Quadrikopter .Niewielkich rozmiarów „statek kosmiczny” z kamerą, którym można sterować przy pomocy dowolnego urządzenia wyposażonego w wi-fi, szybował nad ziemią. Pokonał bezbłędnie tor przeszkód, przelatując między obręczami, po czym spokojnie wylądował w miejscu startu. Cały czas mogliśmy oglądać, co rejestrowała kamera, umieszczona w tym bezzałogowym samolocie.

Uczennice „Szkoły Mody”, czyli klas technikum technologii odzieży – uświetniły uroczystość dwoma pokazami. Na początek przedstawiły Kolekcję księżycową, która wpisuje się w tzw. Haute couture (z fr. wysokie krawiectwo) – dział luksusowego krawiectwa. W jednej chwili przenieśliśmy się na wybiegi paryskich domów mody. Druga kolekcja to lata 40/50. Retrospekcja zagadnień projektowych w modzie i tkaninie w odniesieniu do przeszłości i przyszłości. Mogliśmy podziwiać twórczą działalność naszych uczennic w zakresie projektowania, jak również modelingu. Nasze dziewczęta świetnie szyją i równie pięknie prezentują się na wybiegu.

Po zakończeniu artystycznej części spotkania oraz wszystkich konkurencji nadszedł czas najbardziej wyczekiwany przez gimnazjalistów, czyli podsumowanie wyników i wyłonienie zwycięzców. Wręczono nagrody książkowe wszystkim gimnazjom oraz uhonorowano zwycięzców wspaniałymi pucharami.

- I miejsce – Miejskie Gimnazjum Nr 1 w Dębicy
- II miejsce – Miejskie Gimnazjum Nr 4 w Dębicy
- III miejsce – Gimnazjum w Czarnej

Gratulujemy Zwycięzcom!

VII Gimnazjada nie odbyłaby się, gdyby nie wsparcie firm:
Ventor sp. z o.o.,
Fundacja Śnieżki „Twoja Szansa”
Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka S.A.
Prografix sp. z o.o
Piekarnia Ciszek
PHU MATEO
Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół ZSZ Nr 1 „SZANSA”
Dyrekcja ZSZ Nr 1 im. Jana Pawła II w Dębicy

Serdeczne dziękujemy sponsorom oraz wszystkim gościom, uczestnikom i osobom zaangażowanym w to przedsięwzięcie.

Żegnamy się, mając nadzieję na przyszłoroczne spotkanie!


Tekst: Marta Domarska
Zdjęcia: Dominika Jezuit, Klaudia Witkowska, Ciak Natalia





Galeria


WRÓĆ