„WIGILIJNE SPOTKANIE” W NASZEJ SZKOLE
Magia Wigilii

Boże Narodzenie to uroczystość upamiętnienia narodziny Jezusa Chrystusa wywodzące się z chrześcijańskiej tradycji. Związane z tym rozmaite symbole i tradycje.

Szopka bożonarodzeniowa – najczęściej makieta przedstawiająca wnętrze stajni betlejemskiej w noc, podczas której narodził się Jezus Chrystus. Szopka bywa wykonywana jako miniatura, a także jako konstrukcja rzeczywistej wielkości.

Choinka – ustrojone drzewko świerku lub jodły (rzadziej sosny), naturalne lub sztuczne, pierwotnie wiązane z przedchrześcijańską tradycją ludową i kultem wiecznie zielonego drzewka, a obecnie będące nieodłączną ozdobą w czasie świąt Bożego Narodzenia. Tradycja choinek narodziła się w Alzacji, gdzie wstawiano drzewka i ubierano je ozdobami z papieru i jabłkami (nawiązanie do rajskiego drzewa). Wielkim zwolennikiem tego zwyczaju był Marcin Luter, który zalecał spędzanie świąt w domowym zaciszu. Choinki więc szybko stały się popularne w protestanckich Niemczech.

Opłatek (z łac. oblatum – "dar ofiarny") – bardzo cienki biały płatek chlebowy, przaśny (czyli niekwaszony i niesolony), wypiekany z białej mąki i wody bez dodatku drożdży, którym dzielą się chrześcijanie, zgromadzeni przy stole wigilijnym, składając sobie życzenia. Opłatek wigilijny jest symbolem pojednania i przebaczenia, znakiem przyjaźni i miłości.Kolęda – pierwotnie radosna pieśń noworoczna, wywodząca się z tradycji ludowej. Współcześnie przyjęła powszechnie formę pieśni bożonarodzeniowej.

W naszej szkole tradycja jest kontynuowana. Dnia 20 grudnia odbyły się wigilie klasowe. Klasy zaczęły swoje wigilie klasowe od modlitwy, następnie życzenia od wychowawców klas i poczęstunek gdzie pojawiły się tradycyjne potrawy. Podczas obrzędów w tle słychać było polskie kolędy. Wszystkim udzielił się świąteczny nastrój.

Życzymy wesołych świąt i szczęśliwego Nowego Roku.

Tekst: Gabriela Grzyb
Zdjęcia : Dominika Jezuit i Kamila Nykiel