INFORMACJE
Informator Gimnazjalisty
KALENDARZ
Odwiedziło nas już:
Liczniki
osób.


Konkurs o Janie Szczepaniku rozstrzygnięty!
Logo
Konkurs o Janie Szczepaniku rozstrzygnięty!

16 kwietnia odbył się finał konkursu „ Jan Szczepanik- zapomniany wynalazca”. Organizatorem konkursu był Tarnowski Oddział Stowarzyszenia Elektryków Polskich oraz biblioteka szkolna.

Laureatami konkursu zostali:
Szymon Janorazkl. IVR – I miejsce
Jakub Kędzior z kl. ID – II miejsce
Eryk Haptaś z kl. ID -III miejsce.

Wszyscy laureaci z rąk Pani dyr. Bożeny Zielińskiej otrzymali dyplomy. Natomiast nagrodę główną ufundowaną przez Tarnowski Oddział SEP wręczy Szymonowi przedstawiciel tego oddziału na uroczystości zakończenia nauki w klasach maturalnych.

Logo

Celem konkursu było przybliżenie postaci i wynalazków Jana Szczepanika oraz popularyzacja wśród młodzieży kultury technicznej, w tym szczególnie nauk elektrycznych. Jan Szczepanik zwany „polskim Edisonem” lub „ geniuszem galicyjskim” w dziedzinie techniki był samoukiem. Wykształcenie techniczne zdobywał po amatorsku, ucząc się mechaniki, elektroniki, optyki i fotochemii.

Logo

Przyswojoną w ten sposób wiedzę wykorzystywał do konstruowania swoich słynnych wynalazków. Jest autorem kilkuset patentów i ponad 50 wynalazków, z których wiele stosowanych jest do dzisiaj m.in. maszyna tkacka, telektroskop- przodek współczesnej telewizji, fotografia barwna, kamizelka kuloodporna, która uratowała króla Hiszpanii przed śmiercią. W dowód wdzięczności król Hiszpanii uhonorował go wysokim odznaczeniem państwowym. Jan Szczepanik przez wiele lat mieszkał w Tarnowie . Zmarł w 1926 roku i został pochowany na Starym Cmentarzu przy ulicy Narutowicza w Tarnowie.


Tekst: Grażyna Drapała
Zdjęcia: Stanisław DrapałaWRÓĆ