Sprawozdanie z realizacji projektu wymiany młodzieży
Sprawozdanie z realizacji projektu wymiany młodzieży polsko-niemieckiej.
Nazwy placówek: Zespół Szkół Zawodowych Nr 1 im. Jana Pawła II w Dębicy Gesamtschule Friedenstal w Herford
Kraje partnerskie: Polska, Niemcy
Bericht über den Projektverlauf
Teilnehmende Schulen: Zespół Szkół Zawodowych Nr 1 im. Jana Pawła II w Dębicy
Gesamtschule Friedenstal in Herford

Partnerländer: Polen, Deutschland

Zrealizowane działania: W dniach 16.03. – 21.03. 2014 roku uczniowie zaprzyjaźnionej szkoły Gesamtschule Friedenstal z Herford w Niemczech gościli u uczniów Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 im. Jana Pawła II w Dębicy. Uczniowie brali udział w projekcie „Różnice kulturowe w Polsce i w Niemczech”. Celem projektu było przede wszystkim zebranie informacji na temat kultury obu krajów, poznanie najważniejszych zabytków Krakowa. Poza tym polska młodzież uczyła się języków niemieckiego i angielskiego a młodzież niemiecka chętnie poznawała słowa i zadania w języku polskim. Projekt miał na celu naukę tolerancji, poznawania różnych kultur, zawarcie nowych i odnowienie starych przyjaźni, zwalczanie stereotypów.

Na początku wymiany uczniowie polscy i niemieccy wzięli udział w animacjach językowych, które ułatwiły im wzajemne poznanie się i wspólną pracę nad projektem. Niektórzy uczniowie z Dębicy brali po raz pierwszy udział w projekcie wymiany. Animacje językowe, codzienna ewaluacja pomogły uczniom lepiej się poznać, zrozumieć i zaprzyjaźnić. Uczniowie mogli rozmawiać o swoich odczuciach, przedstawiać swoje propozycje zmian, mówić o tym co im się w projekcie podoba.

Aby ułatwić uczniom pracę nad projektem opiekunowie przeprowadzili z nimi krótką rozmowę na temat kultury Polski i Niemiec, historii zabytków Krakowa. Uczniowie wyszukiwali w Internecie szczegółowe informacje na ten temat i przygotowywali graficzne projekty. Wybrani uczniowie zaprezentowali rezultaty swojej pracy a opiekunowie służyli pomocą przy tłumaczeniu na języki polski i niemiecki. Niemiecka młodzież została zaproszona przez polskich gospodarzy na udział w zajęciach szkolnych (budownictwo, konfekcjonowanie odzieży). Polscy uczniowie mieli możliwość zobaczyć jak prowadzone są tego typu lekcje, jakimi metodami pracują nauczyciele i uczniowie, ile czasu trwają zajęcia. Polscy goście zwiedzili szkołę i warsztaty szkolne i zapoznali się z ich funkcjonowaniem. Mogli zobaczyć sale lekcyjne, pokój nauczycielski, klasopracownie, sale gimnastyczne, korytarze. Chętnie dzielili się wrażeniami, opowiadali o swojej szkole, kolegach, zajęciach pozalekcyjnych.

Po zajęciach w szkole uczniowie mieli dużo wolnego czasu dla siebie. Chętnie zwiedzali Dębice i okolice, codziennie spotykali się ze sobą, rozmawiali, fotografowali. Dziewczęta chętnie robiły zakupy, wymieniały poglądy na temat mody, problemów młodzieży. Dużą radość sprawiły im urozmaicone i zabawne gry, ćwiczenia sprawnościowe oraz rozgrywki sportowe na sali gimnastycznej (koszykówka, siatkówka, piłka nożna, tenis stołowy) przygotowane przez nauczycieli wychowania fizycznego z „Mechanika”. Do domów wrócili zmęczeni, ale zadowoleni. Największą radość i mnóstwo przyjemności sprawił wszystkim pobyt w klubie „Planeta”, gdzie młodzież mogła zagrać w kręgle i bilard. Nic nie zakłóciło dobrej zabawy.

Tydzień minął szybciej niż się wszyscy spodziewali. Mamy nadzieję, że to nie ostatnie spotkanie naszych grup. Będziemy jeszcze mieli możliwość nauczyć się języka, poznać lepiej nasze kraje, zacieśnić przyjaźnie. Czekamy z niecierpliwością na kolejną edycję wymiany.

Der Besuch der Schüler der Gesamtschule Friedenstal aus Herford fand in den Tagen 16.03 – 21.03. 2014 statt. Die Schüler haben am Workshop „Kulturelle Unterschiede in Polen und Deutschland” teilgenommen.

Das Ziel des Workshops war vor allem der Erwerb der Kenntnisse über beide Kulturen und über die Stadt Krakau. Ein weiteres Ziel des Austausches war die Verbesserung der Sprachkenntnisse, das Kennenlernen der verschiedenen Kulturen, der Abbau von Vorurteilen sowie der Aufbau von neuen Freundschaften.

Am Anfang des Austausches haben die Schüler an Sprachanimationen teilgenommen. Die meisten Schüler aus Herford haben zum ersten Mal beim Austausch mitgemacht. Die Sprachanimationen sowie regelmäßige Evaluationen haben zur guten Atmosphäre während des Besuchs beigetragen.

Die Leiter des Projekts sprachen ausführlich mit den Teilnehmern über die Kulturen in Polen und in Deutschland und über die Geschichte der Stadt Krakau. Anschließend erstellten die Schüler Präsentationen zu diesem Thema und stellten sie vor. Die Lehrer halfen dabei bei der Übersetzung. Die deutschen Gäste haben die Innenstadt Debica besucht. Der Besuch der Schülergruppe in Krakau hat einen bleibenden Eindruck bei den Schülern hinterlassen. Sie haben Bilder von zentralen Orten und Sehenswürdigkeiten gemacht. Die Teilnehmer aus Herford nahmen an den Unterrichtsfächern (Bautechnologieunterricht und Lehre über Textilwesen) teil. So konnten sie sehen, welche Methoden im polnischen Unterricht angewendet werden und wie der Unterricht abläuft. Während eines ausführlichen Rundgangs durch die Schule besuchten die Gäste die Schulleiterin.

In der Freizeit hatten die Austauschteilnehmer genügend Zeit um Debica und die Nachbarorte zu besichtigen, was sie stets gemeinsam taten. Viel Freude brachte den Schülern das gemeinsame Sporttreiben in der Schule – Basketball, Fußball, Volleyball, Tischtennis und Ringen. Ebenfalls als sehr erfolgreich stellte sich das Treffen der gesamten Gruppe im Club “Planeta” heraus, wo die Schüler Bowling und Billard spielen konnten.

Die Austauschteilnehmer beider Länder waren sehr zufrieden, es wurden neue Freundschaften geschlossen und man hofft sich bald wieder zu sehen.

Opracował: Wojciech Przybyło

LISTA UCZESTNIKÓW WYMIANY MŁODZIEŻY 2014r.
Młodzież z Polski:
1. Karolina Pietracha