10 Października – Dzień Walki z Rakiem Piersi <br /> w Zespole Szkół Zawodowych Nr 1 im. Jana Pawła II w Dębicy

10 Października
– Dzień Walki z Rakiem Piersi
w Zespole Szkół Zawodowych Nr 1
im. Jana Pawła II w Dębicy

W dniu 10 października 2013r,w szkole, w ramach „ Europejskiego Dnia Walki z Rakiem Piersi - Breast Health Day ” ustanowionego w 2008r , by przypominać kobietom w Europie o istotnym wpływie stylu życia na zdrowie i możliwości zapobiegania zachorowaniom na raka piersi odbyło się spotkanie P. Ewy Rusin – Położnej Środowiskowej Rodzinnej z Przychodni Nr 1 w Dębicy z uczennicami klas 2 F i 3 G technikum.

P. Ewa Rusin przedstawiła zagadnienia związane z czynnikami ryzyka zachorowania na raka piersi, rodzajami zmian chorobowych na które kobiety powinny zwracać uwagę i sposobami profilaktyki w oparciu o prezentację multimedialną opracowaną przez lekarza P. Annę Mazur - Prezesa Stowarzyszenia „Ruch Kobiet do Walki z Rakiem Piersi Europa Donna Dębica”,.

Po prelekcji P. Ewa Rusin poprowadziła warsztaty, podczas których uczennice mogły na fantomach nauczyć się badania piersi i wyczuwania w nich zmian patologicznych oraz porozmawiać na temat samokontroli i badań profilaktycznych.

Organizatorką i prowadzącą spotkanie była P. Małgorzata Bokota – specjalista ds. BHP w szkole, która zachęcała uczennice do zdobywania wiedzy na temat zdrowego stylu życia, podkreślając szczególnie znaczenie prawidłowego odżywiania i aktywności fizycznej.

Wszystkie uczennice otrzymały również materiały edukacyjno – informacyjne i ulotki dotyczące tematyki spotkania.

Tekst: Małgorzata Bokota
Zdjęcia: Małgorzata Bokota