INFORMACJE
Informator ósmoklasisty
KALENDARZ

Odwiedziło nas już:
Liczniki
osób.


Takich tłumów jeszcze nie było!
Logo
Takich tłumów jeszcze nie było!

Rok rocznie na przełomie kwietnia i maja w Zespole Szkół Zawodowych Nr 1 im. Jana Pawła II w Dębicy odbywają się Dni Otwarte. Już szósty raz z wielką starannością i z olbrzymim rozmachem przygotowano „dzień gimnazjalisty”. Takiego zainteresowania jeszcze nie było, (odwiedziło nas 27 gimnazjów), tylu zwiedzających, tłumy chętnych chcących poznać naszą szkołę od podszewki.

Uczennice „Szkoły Mody” – naszego technikum technologii odzieży na otwarcie uroczystości przygotowały i zaprezentowały się we wspaniałych kreacjach – swoistych konstrukcjach. Młode artystki do stworzenia kolekcji użyły materiały stosowane w przemyśle, mechanice oraz budownictwie: flizelinę , siatkę pod tynkarską, stalową blachę, gumę czy materiały termoizolacyjne. Dziwna a zarazem szalenie interesująca, odważna propozycja zdumiała wszystkich zgromadzonych. Mogliśmy podziwiać twórczą działalność naszych uczennic w zakresie projektowania jak również modelingu. Nasze dziewczęta świetnie szyją i równie pięknie, swobodnie prezentują się na wybiegu.

Co roku na Akademię Gimnazjalną - „TECHNIKI DAWNE I NIEDAWNE” zapraszani są zacni goście – przedstawiciele oświaty oraz firm sponsorujących. Przy takim audytorium młodzież konkuruje miedzy sobą o cenne nagrody. Dotychczas w zasadach określonych przez organizatorów 10 pierwszych gimnazjów które odpowiedziały na zaproszenie mogło brać udział w rywalizacji . Przyczynkiem do zwiększenia miejsc w tegorocznych zmaganiach, była determinacja szkół gimnazjalnych i prawie równoczesne potwierdzenie swego akcesu. Nie można było odmówić. Chęć sprawdzenia się, zdobycie tego upragnionego pierwszego miejsca, wspaniałe nagrody, prestiż i nobilitacja którą można zdobyć w oczach rówieśników innych szkół, takie idee przyświecały zawodnikom podczas zaciekłej walki. Naukowe kalkulatory, super piłki, gadżety reklamowe czy tablet albo wielofunkcyjne urządzenie, kopiarko - drukarka to trofea tegorocznej „Gimnazjady”.

W tym roku konkurowały ze sobą gimnazja : Miejskie Gimnazjum Nr1, Nr2, Nr3, Nr4 oraz Gimnazja ze Stobiernej, Zawady, Brzeźnicy , Pustkowa - Osiedla, Nagawczyny, Żyrakowa, , Pustkowa, Czarnej, Dobrkowa oraz Pustyni. Dzień otwarty w Mechaniku to dla gimnazjalistów jeden z najbardziej wyczekiwanych dni w roku - można było wywnioskować z frekwencji oraz przygotowania młodzieży. Konkurencje nie należały do najłatwiejszych, pokrótce scharakteryzuję każdą z nich.

„Mechanik w mojej wyobraźni” to pierwsza konkurencja, której celem było przedstawienie obiektu szkolnego na dwu fotografiach. Na jednej budynek w rzeczywistym ujęciu , druga fotografia to artystyczna wizja zdjęcia po obróbce graficznej. Mogliśmy podziwiać wyobraźnię młodzieży oraz twórcze podejście do tematu. Fasada budynku z polichromią – wizerunkiem św. Jana Pawła II lub budynek szkoły skonstruowany z wielkich ksiąg, trybów stalowych, albo cały w bańkach mydlanych lub odbicie szkoły uchwycone w okularach słonecznych. Skarbnica pomysłów, fotografie profesjonalnie, estetycznie wykonanie, obróbka graficzna na wysokim poziomie. Nie jednego fotografa i grafika komputerowego zadziwiłaby.

„Energetyka odnawialna” ekologiczne współzawodnictwo, gdzie młodzież miała za zadanie zmontować generator wiatrowy. Wykorzystując jedynie: plastikową butelkę napełnioną wodą, śrubki, lampkę, parę przewodów, silniczek, wirnik oraz śrubokręt, którym należało wszystko dokręcić i zmontować. Małe elektrownie działały. I pomyśleć, że wystarczy tak nie wiele, aby być ekologicznym.

„Wykonanie modelu samochodu z kartonu” to kolejna konkurencja, gdzie młodzi konstruktorzy wykazywali się w niej wyobraźnią, ogólną znajomością branży motoryzacyjnej i zdolnościami manualnymi, wycinając i sklejając makiety samochodów.

W tym dniu mieliśmy swój własny „Project Runway”. Konkurencja pozwoliła wykazać się młodym, debiutującym projektantom podczas „Projektowania przestrzennego sukni wieczorowej’’. Na manekinach pojawiły się piękne stylizacje. Subtelna czerń w połączeniu z delikatnymi kryształkami w interesujący sposób przyklejonymi do udrapowanej materii zachwyciła wszystkich. Odkryte plecy z upiętymi plisami, srebrnymi wstawkami te oraz wiele, wiele innych pomysłów. Anja Rubik wychodząc w nich na czerwony dywan nie powstydziłaby się na pewno. Świetne stylizacje.

„Sterowane robotem Lego”. Zadaniem uczestników tej konkurencji było umiejętne sterowanie robotem, który przenosił różne elementy, pokonując przy tym skomplikowany tor przeszkód. Aby konkurencja nie była banalnie prosta, do sterowania Lego - robotem gimnazjalistom posłużyły ich własne telefony komórkowe. Oni sami byli zaskoczeni tym, do czego można wykorzystać ich aparat telefoniczny.

„Malarstwo na sztalugach” to konkurencja w której przy użyciu farby strukturalnej, plastikowych szpatułek, gąbek, szczotek itp. oraz odrobinie inwencji twórczej uczniowie stworzyli fascynujące, niecodzienne obrazy. Na naszych oczach pojawiały się strukturalne przestrzenne obrazy: ludzi, zwierząt i budynków, roślin. Ciekawe pomysły. Brawo!!!

„Budujemy Dom” to gra dydaktyczna, która polegała na pokonaniu wszystkich pól wielkiej planszy i dotarciu do mety w jak najkrótszym czasie. Było by zbyt proste, aby ilość wyrzuconych oczek decydowała o wygranej, liczyła się przede wszystkim wiedza budowlana. Miesiąc wcześniej pytania do gry pojawiły się na stronie internetowej ZSZ Nr1. Pytania problemowe z nową terminologią, zupełnie nowa dziedzina, a jednak gimnazjaliści świetnie się przygotowali. Bezbłędnie odpowiadali na trudne pytania branży budowlanej.

„Sprawnościowy tor przeszkód” to konkurencja wymagająca gibkości, szybkości oraz wielkiej sprawności. Młodzież sprawdziła swą kondycję rywalizując z rówieśnikami innych szkół. Organizatorzy przygotowali tor przeszkód, który każdy z uczestników musiał pokonać indywidualnie w jak najkrótszym czasie. Emocje były olbrzymie, a rywalizacja zaciekła.

W czasie konkurencji trwających na sali gimnastycznej w zaciszu pracowni fizycznej odbywał się drugi etap konkursu fizycznego szkół gimnazjalnych. Pierwsza część została przeprowadzona miesiąc wcześniej.

Również w pracowni informatycznej cos się działo, rozgrywano sportowe zawody. Nie było łatwo, rozgrywki poprzedziły eliminacje w których wzięło udział 11 drużyn z 9 szkół gimnazjalnych. Turniej szkół gimnazjalnych z Dębicy i okolic League of Legends była to drużynowa gra strategiczno – zręcznościowa. W dniu 8 maja został przeprowadzony finał tych zawodów w których wystąpiły tylko 2 szkoły gimnazjalne: MG nr3 oraz Gimnazjum z Dobrkowa. Muszę przyznać że rywalizacja bardzo wyczerpująca, finał trwał 5 godzin.

Dla tych którym głód zaczął doskwierać organizator zapewnił poczęstunek. Pamiętano o wszystkim. Uczestnicy Akademii mogli się posilić na stoisku Zagrody Staropolskiej. Czekały na nich przepyszne pierożki ruskie z kapustą czy mięsem. Mniam, palce lizać. Można było spróbować również pysznego wiejskiego chlebka ze smalcem i skwarkami do tego kiszony ogóreczek. Wszystko wyśmienite.

Zespół Muzyczny „Mechanika” nie zawiódł. W czasie trwania Akademii Gimnazjalnej umilał czas gimnazjalistom oraz zgromadzonym gościom. Pojawili się nowi wokaliści dziewczyna i chłopak, siła dwóch wokali - zespół dał czadu. Z głośników popłynęły polskie utwory, bardzo przyjemnie zrobiło się na sali. Można by słuchać bez końca ich fantastycznych interpretacji.

I tym razem Quadrikopter - nasz dron, spisał się rewelacyjnie . Poznaliśmy go już trzy lata temu. Wzbudził wtedy i teraz też wielkie zainteresowanie oraz zachwyt zgromadzonych gości. Niewielkich rozmiarów „statek kosmiczny”, którym można sterować przy pomocy dowolnego urządzenia wyposażonego w wi-fi. Wyposażony w kamerę, popisywał się wznosząc nad ziemią, pokonał bezbłędnie tor przeszkód przelatując między obręczami po czym spokojnie wylądował w miejscu startu. Cały czas mogliśmy na bieżąco oglądać co rejestrował ten bezzałogowy samolot. Takie magiczne zabawki przyszłości wykorzystuje się już w różnych dziedzinach życia, słyszeliśmy ostatnio o wojskowym dronie który zaginął. Nasz nie robi takich niespodzianek.

Po zakończeniu części artystycznej i wszystkich konkurencji nadszedł czas najbardziej wyczekiwany przez gimnazjalistów, czyli podsumowanie wyników i wyłonienie zwycięzców. Wręczono nagrody książkowe wszystkim gimnazjom oraz uhonorowano zwycięzców wspaniałymi pucharami.

- I miejsce – Miejskie Gimnazjum Nr 3 w Dębicy
- II miejsce – Zespół Szkół Pustynia
- III miejsce – Miejskie Gimnazjum Nr 4 w Dębicy

Gratulujemy Zwycięzcom!

VI Gimnazjada nie odbyłaby się, gdyby nie wsparcie firm:
Ventor sp. z o.o.,
WSK „PZL-Rzeszów” S.A.,
Fundacja Śnieżki „Twoja Szansa”
Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka S.A.
Prografix sp. z o.o
Bratex Dachy Sp. z o.o.
Piekarnia Pana Adama Ciszka
PHU MATEO
Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół ZSZ Nr 1 „SZANSA”
Dyrekcja ZSZ Nr 1 im. Jana Pawła II w Dębicy
Serdeczne dziękujemy Sponsorom oraz wszystkim gościom, uczestnikom i osobom zaangażowanym w to przedsięwzięcie.

Żegnamy się mając nadzieję na przyszłoroczne spotkanie!


Tekst: Marta Domarska
Zdjęcia: Dominika Maria Jazuit i Klaudia Cielak
Klaudia Witkowska
Jerzy Kula


Logo Galeria
Zdjęcia wykonały uczennice z klasy 1D technik cyfrowych procesów graficznych: Dominika Maria Jazuit i Klaudia Cielak.
Logo Galeria
Zdjęcia wykonała uczennica klasy 1D technik cyfrowych procesów graficznych Klaudia Witkowska.
Logo Galeria
Zdjęcia wykonał nauczyciel naszej szkoły Pan Jerzy Kula.


Logo


WRÓĆ