JUBILEUSZ 75 LECIA DĘBICKIEGO MECHANIKA

Dnia 24 kwietnia 2014 roku w Zespole Szkół Zawodowych Nr 1 w Dębicy odbyły się uroczyste obchody 75-lecia szkoły. Jubileusz rozpoczął się mszą świętą w kościele Miłosierdzia Bożego o godzinie 10.00, która była odprawiana przez biskupa tarnowskiego – Andrzeja Jeża.

Druga część uroczystości odbyła się w szkole. Pani dyrektor Bożena Zielińska powitała wszystkich gości . W tym dniu swoją obecnością zaszczycili nas: Wojewoda Podkarpacki - Alicja Wosik, przedstawiciel Kuratorium Oświaty - Antoni Wydro, Starosta Powiatu Dębickiego - Władysław Bielawa, Przewodniczący Rady Powiatu Tadeusz Łoś - Kamiński, Mariusz Trojan i Jerzy Gągała -zastępcy burmistrza Dębicy , przedstawiciele zaprzyjaźnionych i patronackich firm, dyrektorzy szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, absolwenci szkoły.

Niecodziennym wydarzeniem tego dnia było również przekazanie Srebrnych Krzyży Zasługi za działalność na rzecz rozwoju i rozpowszechniania sportu. Wojewoda podkarpacki - pani Alicja Wosik wręczyła to zaszczytne wyróżnienie panom: Pawłowi Miłoszowi i Januszowi Urbanikowi.

Kolejnym etapem tych uroczystości była podróż wspomnieniowo-sentymentalna, w której nauczyciele prowadzący Marzena Rzucidło -Kołtun i Bernard Mazur przedstawiali gościom początki powstawania szkoły i jej rozwój na przestrzeni tych 75 lat.
Część ta wzbogacona została przez:
- pokaz zdjęć z różnych okresów szkoły, które w postaci prezentacji multimedialnej zostały przygotowane przez panią Katarzynę Madej,
- recytację wspomnień oraz wierszy absolwenta pana Aleksandra Bachera,
- występ młodzieży z zespołu muzycznego pod kierunkiem pana Wiesława Przybysza, która wykonała utwory pt. „Mechanik Tango” i „Nasza Szkoła”. Skład zespołu został rozszerzony na okoliczność uroczystości i w większości stanowili go absolwenci szkoły,
- pokaz mody uczennic biorących udział w projekcie Dębicka Szkoły Mody , które zaprezentowały kolekcje: „Awangarda to Ty”, „Prostota geometrii” i suknie wieczorowe. Nad przygotowaniem strojów oraz układem choreograficznym czuwały panie Lucyna Zagórska, Halina Brzeska i Agnieszka Ścisłowska.

Zaproszeni goście ponadto mieli możliwość: - indywidualnych spotkań klasowych,
- zwiedzenia szkoły: Izby Patrona Jana Pawła II, sal lekcyjnych, warsztatów,
- obejrzenia i wpisania się do księgi pamiątkowej.

Jubileusz szkoły stał się okazją do wspomnień, spotkań po latach, bowiem trudno być obojętnym wobec miejsca, w którym pozostawiło się część życia. Dodatkowym prezentem dla wszystkich absolwentów i gości był pamiątkowy folder przygotowany przez panie: Bożenę Zielińską, Renatę Zielińską, Grażynę Waśko, Ewę Regułę i Jolantę Muter, oraz płyta.

Mamy nadzieję, że obchody 75-lecia naszej szkoły na zawsze pozostaną w pamięci wszystkich uczestników tej uroczystości.

Tekst: Marzena Rzucidło - Kołtun
Zdjęcia: Marek Grzebieluch