SPOTKANIE Z SKK

Sprzątanie świata

Dnia 24 września 2012 roku młodzież naszej szkoły brała udział w ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie świata 2012 – „Kocham, lubię szanuję… nie śmiecę”, która jest pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Bronisława Komorowskiego. Do pracy przystąpiły dwie klasy – klasa III A i III N technikum wraz z opiekunami: mgr inż. Małgorzatą Parys – koordynatorem akcji, mgr Małgorzatą Susz i mgr Krzysztofem Podlaskiem. Jak co roku młodzież naszej szkoły przeprowadziła akcję w lasach Nadleśnictwa Jawornik koło Czarnej Tarnowskiej.

Tego rodzaju przedsięwzięcie miało na celu kształtowanie proekologicznych postaw i nawyków wśród młodzieży, a w szczególności zaangażowanie młodych ludzi w różne formy aktywnej ochrony przyrody we własnym środowisku i regionie.

W tym roku pogodę była przepiękna. Panowie leśniczy zaprowadzili nas w takie miejsca w lesie, gdzie jest najwięcej śmieci wyrzucanych przez ludzi. Pokazali także uczniom w lesie dzikie wysypiska śmieci, które należało uprzątnąć. Młodzież z dużym zaangażowaniem przystąpiła do akcji, a rezultatem wykonanej pracy była duża liczba worków ze śmieciami. Nie tylko śmieci były efektem naszych poszukiwań. Pomimo suszy panującej w lasach również i grzyby udało nam się znaleźć.

Po zakończeniu akcji sprzątania uczniowie odpoczywali w leśniczówce i piekli na ognisku kiełbaski przygotowane przez panów leśniczych. Tegoroczna akcja była bardzo udana i pożyteczna, a uczniowie chętnie wybraliby się jeszcze raz.

Tekst: Małgorzata Parys
Zdjęcia: Małgorzata Parys