Sprawozdanie z realizacji projektu wymiany młodzieży

Sprawozdanie z realizacji projektu wymiany młodzieży polsko-niemieckiej „Kultury, tożsamość i równość w Herford i Nadrenia Północna-Westfalia”
Nazwy placówek: Gesamtschule Friedenstal w Herford
Zespół Szkół Zawodowych Nr 1 im. Jana Pawła II w Dębicy
Kraje partnerskie: Polska, Niemcy

Zrealizowane działania: W dniach 10.03 – 15.03 2013 roku uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 im. Jana Pawła II w Dębicy gościli u uczniów z zaprzyjaźnionej szkoły średniej Gesamtschule Friedenstal w Niemczech. Uczniowie brali udział w projekcie „Kultury, tożsamość i równość w Herford i Nadrenii Północnej - Westfalii”. Celem projektu było przede wszystkim zebranie informacji na temat kultury, historii miast Herford, Kolonii i Landu Nadrenia Północna - Westfalia. Poza tym polska młodzież uczyła się języków niemieckiego i angielskiego a młodzież niemiecka chętnie poznawała słowa i zadania w języku polskim. Projekt miał na celu naukę tolerancji, poznawania różnych kultur, zawarcie nowych i odnowienie starych przyjaźni, zwalczanie stereotypów.

Na początku wymiany uczniowie polscy i niemieccy wzięli udział w animacjach językowych, które ułatwiły im wzajemne poznanie się i wspólną pracę nad projektem. Większość uczniów z Dębicy brała po raz pierwszy udział w projekcie wymiany. Animacje językowe, codzienna ewaluacja pomogły uczniom lepiej się poznać, zrozumieć i zaprzyjaźnić. Uczniowie mogli rozmawiać o swoich odczuciach, przedstawiać swoje propozycje zmian, mówić o tym co im się w projekcie podoba.

Aby ułatwić uczniom pracę nad projektem opiekunowie przeprowadzili z nimi krótką rozmowę na temat historii i kultury miasta Herford, Kolonii i całego Landu Nadrenia Północna - Westfalia. Uczniowie wyszukiwali w Internecie szczegółowe informacje na ten temat i przygotowywali graficzne projekty. Wybrani uczniowie zaprezentowali rezultaty swojej pracy a opiekunowie służyli pomocą przy tłumaczeniu na języki polski i niemiecki. Polscy goście zostali oprowadzeni po mieście Herford ( mieli możliwość zwiedzenia m.in. synagogi ). Polska młodzież została zaproszona przez niemieckich gospodarzy na udział w zajęciach szkolnych w różnych klasach. Polscy uczniowie mieli możliwość zobaczyć jak prowadzone są lekcje, jakimi metodami pracują nauczyciele i uczniowie, ile czasu trwają zajęcia. Polscy goście zwiedzili szkołę i warsztaty szkolne i zapoznali się z ich funkcjonowaniem. Mogli zobaczyć sale lekcyjne, pokój nauczycielski, klasopracownie, sale gimnastyczne, korytarze. Chętnie dzielili się wrażeniami, opowiadali o swojej szkole, kolegach, zajęciach pozalekcyjnych.

Duże wrażenie na młodzieży zrobiła wycieczka do Kolonii ( zwiedzanie miasta i słynnej Katedry). Uczniowie z chęcią robili zdjęcia zbytków i ważniejszych miejsc w mieście.

Po zajęciach w szkole uczniowie mieli dużo wolnego czasu dla siebie. Chętnie zwiedzali Herford i okolice, codziennie spotykali się ze sobą, rozmawiali, fotografowali. Dziewczęta chętnie robiły zakupy, wymieniały poglądy na temat mody, problemów młodzieży. Dużą radość sprawiło im wyjście na basen H2O. Do domów wrócili zmęczeni ale bardzo zadowoleni.

Tydzień minął szybciej niż się wszyscy spodziewali. Mamy nadzieję, że to nie ostatnie spotkanie naszych grup. Będziemy jeszcze mieli możliwość nauczyć się języka, poznać lepiej nasze kraje, zacieśnić przyjaźnie. Czekamy na dalszy ciąg…

Bericht über den Projektablauf „Kulturen und Identitäten in Herford und NRW”

Teilnehmende Schulen: Gesamtschule Friedenstal in Hereford

Zespół Szkół Zawodowych Nr 1 im. Jana Pawła II w Dębicy
Partnerländer: Polen, Deustchland

Der Besuch der Schüler der Berufsschule Zespół Szkół Zawodowych Nr 1 im. Jana Pawła II aus Dębica fand in den Tagen 10.03 – 15.03. 2013 statt. Die Schüler haben an dem Workshop „Kulturen und Identitäten in Herford und Nordrhein-Westfalen” teilgenommen. Das Ziel eines der Workshops war vor allem das Erwerben der Kenntnisse über Kulturen, die Geschichte der Städte Herford, Köln und des Landes Nordrhein-Westfalen. Ein weiteres Ziel des Austausches war die Verbesserung der Sprachkenntnisse, das Kennenlernen der verschiedenen Kulturen, der Abbau von Vorurteilen sowie der Aufbau von neuen Freundschaften.

Am Anfang des Austausches haben die Schüler an Sprachanimationen teilgenommen. Die meisten Schüler aus Dębica haben zum ersten Mal beim Austausch mitgemacht. Die Sprachanimationen sowie regelmäßige Evaluationen haben zur guten Atmosphäre während des Besuchs beigetragen.

Die Leiter des Projekts sprachen ausführlich mit den Teilnehmern über die Geschichte und Kulturen der Städte Herford, Köln und des Landes Nordrhein-Westfalen. Anschließend erstellten die Schüler Präsentationen zu diesem Thema und stellten sie vor. Die Lehrer halfen dabei bei der Übersetzung. Die polnischen Gäste haben an einer Stadtführung in Herford teilgenommen während der sie unter anderem die Herforder Synagoge und die Markthallen besucht haben. Die Teilnehmer aus Dębica nahmen am Unterricht teil. So konnten sie sehen, welche Methoden im deutschen Unterricht angewendet werben und wie der Unerricht abläuft. Während eines ausführlichen Rundgangs durch die Schule besuchten die Gäste die Schulleiterin. Einen großen Eindruck hat auf die Schüler die ganztätige Exkursion nach Köln (Besuch des Doms und eine Stadterkundung) gemacht. Die Schüler haben Bilder von zentralen Orten und Sehenswürdigkeiten gemacht.

In der Freizeit hatten die Austauschteilnehmer genügend Zeit um Herford und die Nachbarorte zu besichtigen, was sie stets gemeinsam taten. Viel Freude brachte den Schülern das gemeinsame Schwimmen in der Schwimmhalle H2O.

Die Austauschteilnehmer beider Länder waren sehr zufrieden, es wurden neue Freundschaften geschlossen und man hofft sich bald wieder zu sehen.

Opracował: Wojciech Przybyło
Zdjęcia: Marek Grzebieluch

LISTA UCZESTNIKÓW WYMIANY MŁODZIEŻY 2013r.

Młodzież z Polski:
1. Kornelia Nosal