Nasi uczniowie poznają tajniki projektowania i programowania aplikacji do urządzeń mobilnych

W dniu 11.06.2012 roku w Zespole Szkół Zawodowych Nr. 1 im. Jana Pawła II w Dębicy gościł przedstawiciel Politechniki Krakowskiej, dr inż. Paweł Jarosz. Spotkanie z uczniami odbyło się w ramach kilkuletniej współpracy szkoły z uczelnią, a szczególnie z Wydziałem Fizyki, Matematyki i Informatyki Politechniki Krakowskiej. Warto dodać, iż od 2 lat dębicki „Mechanik” współpracuje z tą placówką, w ramach umowy partnerskiej podpisanej przez rektora Politechniki Krakowskiej oraz dyrekcję Szkoły.

Tym razem przedstawiciel Instytutu Informatyki poprowadził zajęcia dotyczące nowoczesnych metod programowania mobilnego. W trakcie 4 godzinnych warsztatów uczniowie zostali zapoznani z najnowszymi trendami w dziedzinie technologii mobilnych oraz mogli stworzyć swoją pierwszą aplikację w środowisku Windows Phone 7.5. Tematyka zajęć była dla młodzieży bardzo interesująca ze względu na coraz większą popularność urządzeń mobilnych (smartphone’ów, tabletów, itp.) orazszczególnieintensywny rozwój tych technologii w ostatnim czasie.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „WIEDZA TECHNICZNA – wzmocnienie znaczenia Politechniki Krakowskiej w kształceniu przedmiotów ścisłych i propagowaniu wiedzy technicznej w regionie”. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

W warsztatach uczestniczyli uczniowie klas technicznych: telekomunikacji, teleinformatyki oraz cyfrowych procesów graficznych. Młodzież z dużym zainteresowaniem reagowała na przedstawioną prezentację multimedialną, a później aktywnie włączyła się w ćwiczenia polegające na programowaniu aplikacji do telefonów komórkowych.

Takie i podobne zajęcia ZSZ Nr 1 organizuje w celu propagowania wiedzy technicznej i rozwijania umiejętności uczniów w zakresie nowych technologii oraz promowania kierunków technicznych po ukończeniu których absolwenci na pewno zdobędą pracę.

Tekst: Bernadetta Bieniasz-Erazmus
Zdjęcia: Jerzy Kula

Wypowiedź ucznia kierunku technik teleinformatyk: „Wykładowca zapoznał nas ze składnikami środowiska programowania: Silverlight , XNA i .NET dla systemu Windows Phone 7. Używaliśmy programu Visual Studio 2010 dla Windows Phone. Podczas zajęć napisaliśmy prosty program w którym zawarte zostały funkcje kalkulatora. Wykonana aplikacja została sprawdzona podwzględem poprawności poprzez emulator urządzeń mobilnych.”

Tekst: uczeń kl. 3J TZ Mateusz Śliwiński