LXII spotkanie
w Izbie Patrona Jana Pawła II

26 kwietnia br. o godz.10.40 w Izbie Pamięci Patrona odbyło się LXII spotkanie z bł. Janem Pawłem II na temat: „Jan Paweł II o czystości ...” W uroczystości wzięli udział: ks. Stanisław Kołodziej, Ryszard Bieszczad, Małgorzata Ciurkot, Grażyna Kowalska, Jerzy Kula, Grażyna Waśko oraz uczniowie z klasy 1M, 2J i 2LP.

Spotkanie przygotowała młodzież z klasy 1M technikum pod opieką pani Grażyny Waśko. Po krótkiej modlitwie poprowadzonej przez ks. Stanisława i wprowadzeniu p. Jerzego Kuli glos zabrała p. Grażyna Waśko. Wyjaśniła cel i podała program spotkania, które odbywa się na niespełna dwa miesiące przed bardzo ważną rocznicą – bowiem 10. czerwca 2012r. przypada 25 rocznica ogłoszenia przez Papieża Jana Pawła II Karoliny Kózkówny błogosławioną.

Ta czternastoletnia prosta dziewczyna z Wał Rudy oddała 18 listopada 1914r. swe życie w obronie czystości. Karolina Kózkówna jest patronką: od 2002r. ogólnopolskiego Ruchu Czystych Serc, od 2006r. Szkolnych Kół „Caritas”, a od 2007r. Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Członkowie Ruchu Czystych Serc od kilku lat u grobu Błogosławionej, obchodząc Jej urodziny 2 sierpnia, ślubują troskę o trwanie w stanie łaski uświęcającej, o czyste serce, zobowiązując się do wstrzymania się od współżycia płciowego aż do czasu zawarcia związku małżeńskiego. Ślubują być wolnymi także od wszelkich innych nałogów, przyzwyczajeń i grzechow, które zanieczyszczają ludzkie serca.

Podczas homilii w czasie Mszy św. beatyfikacyjnej Jan Paweł II mówił: „Czyż święci są po to, ażeby zawstydzać? Tak. Mogą być i po to. Czasem konieczny jest taki zbawczy wstyd, ażeby zobaczyć człowieka w całej prawdzie. Potrzebny jest, ażeby odkryć lub odkryć na nowo właściwą hierarchię wartości. Potrzebny jest nam wszystkim, starym i młodym. Chociaż ta młodziutka córka Kościoła tarnowskiego, którą od dzisiaj będziemy zwać błogosławioną, swoim życiem i śmiercią mówi przede wszystkim do młodych. Do chłopców i dziewcząt. Do mężczyzn i kobiet.

Mówi o wielkiej godności kobiety: o godności ludzkiej osoby. O godności ciała, które wprawdzie na tym świecie podlega śmierci, jest zniszczalne, jak i jej młode ciało uległo śmierci ze strony zabójcy, ale nosi w sobie to ludzkie ciało zapis nieśmiertelności, jaką człowiek ma osiągnąć w Bogu wiecznym i żywym, osiągnąć przez Chrystusa […]. Karolina Kózkówna była świadoma tej godności. Świadoma tego powołania. Żyła z tą świadomością i dojrzewała w niej. Z tą świadomością oddała wreszcie swoje młode życie, kiedy trzeba było je oddać, aby obronić swą kobiecą godność. Aby obronić godność polskiej, chłopskiej dziewczyny. "Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądają".

Uczestnicy spotkania mieli także możliwość obejrzenia obszernych fragmentów filmu „Kwiat polskiej ziemi” poświęconego bł. Karolinie Kózkówny. Wysłuchali ciekawych wypowiedzi ostatnich świadków życia Karoliny oraz kustosza Jej Sanktuarium w Zabawie ks. Zbigniewa Szostaka. Oglądali fragmenty filmu z wizyty Ojca Świętego w Tarnowie 10 czerwca 1987r. oraz z drogi krzyżowej szlakiem męczeństwa bł. Karoliny. Bardzo dużym przeżyciem – dla młodzieży i nie tylko – były wspomnienia rodziców współczesnych męczenników polskich, którym poświęcona jest specjalna – jedyna w Polsce i Europie – kaplica w Sanktuarium w Zabawie (m.in. piosenkarka Eleni mówiła o swojej śp. córce Afrodycie).

Wysłuchali również wypowiedzi młodych skupionych w Ruchu Czystych Serc i poznali historię pierścienia bł. Karoliny.

18 listopada 2006 r. ks. bp Wiktor Skworc rozpoczął proces kanonizacyjny bł. Karoliny. Miejmy nadzieję, że już nie długo ta Córa tarnowskiej ziemi zostanie zaliczona w poczet świętych.

Scenariusz: Grażyna Waśko
Zdjęcia: Jerzy Kula