LVI spotkanie w Izbie Patrona z cyklu „Pokój Tobie, Polsko! Ojczyzno moja!”
JP II

„Ojczyzna i patriotyzm w nauczaniu Jana Pawła II”

16 września 2011 roku w Izbie Patrona odbyło się 56 spotkanie z Janem Pawłem II. W spotkaniu wzięli udział dyrektor pani mgr Bożena Zielińska, zastępca dyrektora mgr inż. Renata Zielińska, mgr Jerzy Kula, mgr Grażyna Kowalska, mgr Jolanta Muter oraz uczniowie klas maturalnych IV E/A i III Z.

Tematem spotkania było ukazanie wielkiej miłości Jana Pawła II do Polski. Gdy odwiedzał Meksyk- był prawdziwym Meksykaninem, Afrykę – Afrykańczykiem. W Rzymie był najważniejszym Rzymianinem. Jednak nigdy nie zapomniał i nigdy nie przestał kochać Polski i być Polakiem. Jak kochać swoją Ojczyznę? Jan Paweł II odpowiadał:

Ojczyzna
         Ojczyzna – kiedy myślę – wówczas wyrażam siebie i zakorzeniam,
         mówi mi o tym serce, jakby ukryta granica, która ze mnie przebiega ku innym
         Aby wszystkich ogarniać w przeszłość dawniejszą niż każdy z nas:
         z niej się wyłaniam ... gdy myślę Ojczyzna – by zamknąć ją w sobie jak skarb.
         Pytam wciąż, jak go pomnożyć, jak poszerzyć tę przestrzeń, którą wypełnia.
         Ojczyzna – kiedy myślę – słyszę jeszcze dźwięk kosy, gdy uderza o ścianę pszenicy,
         łącząc się w jeden profil z jasnością nieboskłonu.
         Ojczyzna: wyzwanie tej ziemi rzucone przodkom i nam, by stanowić o wspólnym dobru
         i mową własną jak sztandar wyśpiewać dzieje. JPII

Wykonanie: uczniowie klasy IG
Scenariusz: Jolanta Muter