INFORMACJE
Informator ósmoklasisty
KALENDARZ

Odwiedziło nas już:
Liczniki
osób.


Turniej w ZSZ NR 1 im. Jana Pawła II - Akademia Gimnazjalna Techniki Dawne i Niedawne

  Ufo nad Mechanikiem?


Obiekt z „kosmosu” latał nad głowami zebranych gości 9 maja 2012r. w Zespole Szkół Zawodowych Nr1 im. Jana Pawła II w Dębicy. Quadrikopter - dron, bo o nim mowa, uatrakcyjnił dzień otwarty Mechanika. Niewielkich rozmiarów „statek kosmiczny”, którym można sterować przy pomocy dowolnego urządzenia wyposażonego w wi-fi , wyposażony w kamerę, wzbudził zachwyt wielu zebranych. Mogliśmy oglądać na bieżąco to, co rejestrował ten bezzałogowy samolot. Dron służyć będzie do nauki na kierunku mechatronicznym. Te magiczne zabawki przyszłości już są wykorzystywane w różnych dziedzinach życia.

Co roku na przełomie kwietniai maja odbywa się dzień otwarty Szkoły.Po oficjalnym uroczystym rozpoczęciu IV Akademii Gimnazjalnej pod nazwą „TECHNIKI DAWNE I NIEDAWNE”, na którą przybyli honorowi goście – przedstawiciele: oświaty, oraz firm sponsorujących, rozpoczęła się część turniejowa. Już po raz czwarty, oprócz tradycyjnego zwiedzania szkoły, młodzież gimnazjalna miała okazję wziąć udział w konkursie, w którym sprawdzała swą wiedzę ogólną i techniczną oraz umiejętności manualne.

W siedmiu różnych konkurencjach młodzież mogła wykazać się swymi zdolnościami. Wszystkie były ciekawe, warto je więc wyszczególnić.

Wykonanie plakatu „Partnerzy Biznesowi Mechanika”. Konkurs miał propagować wśród młodzieży działalność firm współpracujących z ZSZ Nr1, poszerzyć znajomość lokalnego rynku pracy.

Przedsiębiorstwa współpracujące ze szkołą to:
Ventor Sp. z o.o., WSK „PZL-Rzeszów” S.A., Fabryka Farb i Lakierów „Śnieżka” SA, Prografix Sp.z o.o., Arkus&RometGroup, Bratex Dachy Sp. z o.o., Zakłady Mechaniczne „RUFUS”

Wykonane plakaty o charakterze reklamowym prezentowały się bardzo okazale i interesująco. Wykazywały się bogatą kolorystyką, łączyły elementy graficzne z techniką kolażu. Dzięki jasności przekazu, walorom plastycznym i oryginalności pomysły niektórych młodych artystów zostaną zapewne wykorzystane w reklamach firm.

Zaprojektowanie i wykonanie motywu ozdobnego na kuli styropianowej. Konkurencja ta propagowała zawód technika technologii odzieży - nowego kierunku kształcenia, bardzo pożądanego na rynku w branży modowej. Młode projektantki miały do swej dyspozycji wyroby pasmanteryjne. Wykorzystując je stworzyły niepowtarzalne, wielobarwne dekoracje, którymi można dekorować wnętrza na różne uroczystości.

Wykonanie modelu samochodu z kartonu. Ten konkurs związany był z kierunkiem mechanicznym. Młodzi konstruktorzy wykazywali się wyobraźnią, ogólną znajomością branży motoryzacyjnej i zdolnościami manualnymi, wycinając i sklejając makiety samochodów.

„Architektura w śród nas ” to nazwa konkurencji popularyzującej kierunki budowlane, to poszerzenie wiedzy na temat nauki i sztuki projektowania, konstruowania i wykonywania budynków oraz innych budowli przestrzennych. Każdy uczestnik konkursu miał za zadanie złożenie jednego obiektu budowlanego z wcześniej wylosowanego zestawu puzzli 3D. Młodzi architekci pracowali w pocie czoła i już po kilku minutach z ich rąk zaczęły wyłaniać się dworki, mosty, wieże i szereg innych znanych obiektów architektonicznych.

Nowoczesne techniki malarskie to następna konkurencja promująca kierunek budowlany.Młodzież, przy użyciu nowoczesnych farb, tworzyła na sztalugach fascynujące prace. Przy użyciu plastikowych szpatułek , gąbek itp. powstały niepowtarzalne dzieła: od martwej natury - budynków, wazonów czy figurgeometrycznych, do pełnych ekspresji obrazów przedstawiających ludzi czy zwierzęta.

Sterowania robotem Lego po torze przeszkód to propagowaniekierunku mechatronika oraz zapoznanie młodzieżyz nowymi technologiami w dziedzinie robotyki, mechaniki, elektrotechniki . Zadaniem uczestników tej konkurencji było umiejętne sterowanie robotem, który przenosił różne elementy oraz pokonywał skomplikowany tor przeszkód. Aby konkurencja nie była banalnie prosta, do sterowania Legorobotem gimnazjalistom posłużyły ich własne telefony komórkowe. Oni sami byli wielce zaskoczeni, do czego można wykorzystać ich aparat telefoniczny.

Tor przeszkód to ostatnia z konkurencji, w której młodzi gimnazjaliści mogli sprawdzić się i porównać z kolegami z innych szkół. Organizatorzy przygotowali sprawnościowy tor przeszkód, który każdy z uczestników musiał pokonywać indywidualnie. Emocje były olbrzymie, a konkurencja zaciekła.

Oprócz rywalizacji, znalazł się również czas na odprężenie i relaks. Z głośników popłynęły utwory Anny Jantar, Maryli Rodowicz, Maanamu. Ten wspaniały repertuar zaprezentował Zespół Muzyczny „Mechanika”. Można by słuchać bez końca ich fantastycznych interpretacji.

Równie udany okazał się pokaz mody. Tegoroczny Dzień Otwarty został uświetniony dwiema różnymi kolekcjami. Obecnie panuje moda na ekologię. Uczennice naszej szkoły postanowiły iść z duchem czasu i stworzyły wyrafinowane kreacje z materiałów "bio" i "eko". Na dynamiczną, różnorodną kolekcję złożyły się ubrania z nietypowych produktów - worków, gazet, sznurków, flizeliny - które uderzały feerią kontrastowych kolorów. Ta bardzo ciekawa, nietypowa kolekcja wywołała spore zainteresowanie. Druga kolekcja powstała dzięki współpracy ZSZ Nr1 z Międzynarodową Szkołą Kostiumografii i Projektowania Ubioru w Warszawie. Projekty wyszły spod rąk warszawskiej projektantki (dębiczanki), zaś wykonane w pracowniach naszej szkoły prezentowały się nadzwyczajnie. Pokaz zatytułowany „Prostota w geometrii” zdołał uchwycić piękno w minimalizmie i szlachetności baw. Na pewno wart był obejrzenia .

Po zakończeniu części artystycznej nadszedł czas najbardziej oczekiwany przez gimnazjalistów czyli podsumowanie wyników i wyłonienie zwycięzców. Wręczono nagrody: puchary pamiątkowe, rower, drukarkę, profesjonalne kalkulatory, piłki do koszykówki, książki, kubki i szereg innych gadżetów. Dron swym ostatnim lotem podziękował wszystkim zgromadzonym gościom.

Zwycięskie gimnazja
I miejsce - Publiczne Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi w Pustkowie
- II miejsce – Publiczne Gimnazjum w Zasowie
- III miejsce – Miejskie Gimnazjum Nr3

IV Gimnazja dobiegła końca, a nieodbyłaby się, gdyby nie wsparcie firm:
Arkus&Romet Group,
Ventor sp. z o.o.,
WSK „PZL-Rzeszów” S.A.,
Fundacja Śnieżki „Twoje Szanse”
Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka S.A.
Prografix sp. z o.o
Bratex Dachy Sp. z o.o.
Zakłady Mechaniczne „RUFUS”,
Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół ZSZ Nr 1 „SZANSA”
Dyrekcja ZSZ Nr 1 im. Jana Pawła II w Dębicy
Serdeczne dziękujemy Sponsorom:oraz wszystkim gościom, uczestnikom i osobom zaangażowanym w to przedsięwzięcie. Do zobaczenia w przyszłym roku.


logo UM
logo Szansa
logo SP

opracowanie: Marta Domarska
zdjęcia: Marek Grzebieluch
Jerzy Kula

logo Śnieżka
logo Szansa
logo Twoja Szansa
foto
foto
GALERIA ZDJĘĆ - Dzień Otwarty Mechanika - Akademia Gimnazjalna "Techniki dawne i niedawne"
GALERIA ZDJĘĆ - Dzień Otwarty Mechanika - Akademia Gimnazjalna "Techniki dawne i niedawne"

logo Arkus&Romet
logo Ventor
logo WSK
logo Arkus&Romet
logo Ventor


WRÓĆ