VI SZKOLNA PIELGRZYMKA DO GROBY PATRONA BŁOGOSŁAWIONEGO JANA PAWŁA II

W dniach 28 III – 4 IV 2012 roku jak co roku grupa nauczycieli i uczniów społeczności naszej szkoły uczestniczyła w pielgrzymce do grobu patrona błogosławionego Jana Pawła II w Rzymie.

Trasa pielgrzymki prowadziła przez: Bratysławę, Loosdorf , Marklt- miejsce narodzin papieża Benedykta XVI, Austria- przejazd przez Alpy malowniczą Przełęcz Brenner i różne miejscowości we Włoszech.

Pobyt na ziemi włoskiej zaczął się od podziwiania pięknych krajobrazów alpejskich i wieczornego spaceru po Montecatini Terme. W kolejnym dniu uczestnicy zwiedzili malowniczą Florencję. Niedziela Palmowa spędzona w Watykanie była doskonałą okazją do głębokiego przeżycia misterium męki pańskiej, bezpośredniego kontaktu z papieżem, jego nauczaniem i podziwianiem wspaniałej architektury antycznego Rzymu.

Dzień kolejny zbiegł się z rocznicą śmierci papieża Jana Pawła II . Uczestnictwo we Mszy Święta w Bazylice Świętego Piotra , modlitwa przy grobie Patrona były doskonałą okazją do indywidualnych przeżyć, przemyśleń i prywatnych intencji. Atmosferę duchowych przeżyć wzbogaciło zwiedzanie Muzeum Watykańskiego ze słynną Kaplicą Sykstyńską.

Następny dzień upłynął na zwiedzaniu miasta świętego Franciszka i Klary- Asyżu pełnym średniowiecznych uliczek i budowli. Ostatnim miastem zwiedzanym we Włoszech była Wenecja. Przejazd tramwajem wodnym, architektura Placu Świętego Marka i spacer malowniczymi wąskimi uliczkami dostarczył dużo niezapomnianych wrażeń.

Droga powrotna do Polski była długa, ale przebiegła w miłej atmosferze. Przez cały czas trwania pielgrzymki uczestnicy byli pod profesjonalną obsługą organizatorów wycieczki. Duchowe wartości pielgrzymki tj. bardzo ciekawe i pouczające rekolekcje w drodze prowadzone przez ks. Stanisława Kołodzieja. Pilot - pan Jarosław Szmigielski zadbał o doskonałą organizację zwiedzania i przebiegu pielgrzymki, a pan Jurek Kula – główny organizator wyjazdu zajął się wszystkimi sprawami organizacyjnymi. Również każdy uczestnik pielgrzymki starał się o miłą i sympatyczną atmosferę. Wszystko to spowodowało że wyjazd okazał się niezapomnianym wrażeniem i miłym wspomnieniem na długie lata.

Tekst: Halina Nowak
Zdjęcia: Jerzy Kula