Sprawozdanie z wymiany młodzieży Polska – Niemcy 2011 r.

Sprawozdanie z wymiany młodzieży Polska – Niemcy 2011 r.

W dniach od 29.05 do 03.06.2011 wziąłem udział w kolejnej wymianie uczniów ze szkołą w Herford, w Niemczech. W wyjeździe towarzyszyli nam opiekunowie, nauczyciele języka niemieckiego; Pani Anna Kopacz i Pan Wojciech Przybyła a kierownikiem grupy był Pan Ryszard Bieszczad – inicjator wymiany z tą Szkołą.

O nasze dobre samopoczucie dbali niemieccy organizatorzy wymiany; Panowie Markus Kucza i Darius Sidlowski. Starali się, by nam, Polakom, zapewnić ogrom atrakcji, by nasze wspomnienia z całego tygodnia i wspólnie spędzonych chwil były niezapomniane.

Czas, gdy spotkaliśmy naszych niemieckich przyjaciół był niesamowitą dawką pozytywnych emocji. W naszej wyobraźni kreowały się obrazy i wspomnienia z poprzednich projektów wymiany. Był to czas, w którym odżyły dawne przyjaźnie a jednocześnie narodziły się nowe.

Każdego dnia czekały na nas różne, a zarazem bardzo ciekawe niespodzianki, związane z aktywnym spędzaniem czasu. Program, który został przygotowany dla nas był interesujący i nie pozwalał nam się nudzić. Obejmował on m. In. pracę w zorganizowanych grupach, tworzenie plakatów, możliwość pracy z komputerem i tworzenie prezentacji multimedialnych, wspólne spotkania w celach integracji a także aktywne formy rozrywki. Każdy uczestnik programu chętnie realizował powierzone mu zadania. Wspólne gry na ogromnej, przyszkolnej sali gimnastycznej były nie tylko wyczerpujące, ale także niezapomniane. Wyjście na basen H2O sprawiło nam sporo frajdy ,a ogrom tej pływalni i niesamowite atrakcje pozwoliły atrakcyjnie wypełnić wolny czas.. Zwiedziliśmy „skansen” Freilichtmuseum, pomnik przyrody – Externsteine i pomnik bohatera narodowego Hermanna-Hermannsdenkmal. Zwiedzanie tych obiektów pozwoliło nam dostrzec piękno otaczającego nas świata a jednocześnie zostawiło masę miłych wspomnień. Wspólne wyjście młodzieży w środę na dyskotekę „GoPark” pozwoliło trochę się rozerwać i spędzić czas wolny we wspólnym gronie . Czwartek, który był dniem wolnym od nauki w szkole został spędzony aktywnie. Zwiedzanie miasta, fotografowanie, zakupy i opalanie pozwoliły nam jeszcze bardziej zacieśnić więź z niemieckimi przyjaciółmi.

Tygodniowy pobyt w Herford pozwolił nam zapoznać się z kulturą Niemiec, umocniły się przyjaźnie, nawiązały nowe, ale także poczuliśmy się jak jedna wielka rodzina. Wszelkie uprzedzenia poszły w niepamięć i trwała tylko zgoda i przyjaźń. Polscy uczestnicy wymiany już w Niemczech zadeklarowali ponowny udział takiej formie integracji. Przeżycia i wspomnienia pozostaną w naszych głowach i naszych sercach na bardzo, bardzo długo…

Opracowanie teksu i fotografie: Rafał Myszkowski

GALERIA ZDJĘĆ - Sprawozdanie z wymiany młodzieży Polska – Niemcy 2011 r.