Turniej w ZSZ NR 1 im. Jana Pawła II - Akademia Gimnazjalna Techniki Dawne i Niedawne

logo Techniki dawne i niedawne
  Turniej w ZSZ NR 1 im. Jana Pawła II
w Dębicy
logo Akademia Gimnazjalna

„Zamki z piasku”

Już po raz trzeci w Zespole Szkól Zawodowych Nr 1 odbył się dzień otwarty, któremu oprócz zwykłego, tradycyjnego zwiedzania szkoły towarzyszył duch rywalizacji. Młodzież z gimnazjów sprawdziła swą wiedzę ogólną , techniczną oraz umiejętności manualne w siedmiu różnych konkurencjach.

Po oficjalnym otwarciu Akademii Gimnazjalnej „Techniki dawne i niedawne”, na którą przybyli honorowi goście: przedstawiciele oświaty oraz przedstawiciele firm sponsorujących, rozpoczęła się część turniejowo-konkursowa.Jedną z konkurencji było wykonanie plakatu; „Mój Mechanik”, w której należało przedstawić własną wizję Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 techniką collage (kolaż). W głowach młodych architektów powstały interesujące projekty: szkoła ze stalową kopułą chroniącą przyszłe obserwatorium astronomiczne, z zielonym ogrodem, parasolami i kafejkami na dachu , ze wspaniałym, olbrzymim przyszkolnym basenem, czy elewacją w całości wykonaną ze szkła. Może któryś z pomysłów doczeka się realizacji?!

W konkurencjach sprawnościowych młodzież mogła pochwalić się swoją sprawnością fizyczną, każdy mógł podejść do próby harwardzkiej i sprawdzić swą kondycję. Ciekawi świata gimnazjaliści mogli zabłysnąć wiedzą o patronie ZSZ Nr1 Janie Pawle II podczas konkursu przeprowadzonym na komputerach w serwisie MOODLE. Umiejętność widzenia przestrzennego sprawdzał konkurs polegający na składaniu pudełka kartonowego, zaś umiejętności manualne i artystyczne zostały docenione przy tworzeniu strukturalnych obrazów na sztalugach z użyciem nowoczesnych farb, czy upinaniu materiału na manekinie. Uczestniczkom tej ostatniej konkurencji było troszkę łatwiej, bo mogły się wzorować na starszych koleżankach. Spotkanie uświetnił pokaz mody młodych projektantek, uczennic kierunku kreowania ubiorów z naszej szkoły. Dziewczęta przedstawiły swoje propozycje na karnawał 2012 - szykowne suknie oraz nietypową, ekologiczną kolekcję. Ta ostatnia wykonana została z materiałów, które w powszechnym mniemaniu nie nadają się na ubranie, a jednak ... nasze uczennice potrafią zaskoczyć. Były wykwintne kreacje z papieru ( gazet czy rolek toaletowych), wyrafinowane tuniki ze sznurka czy współczesne bluzki i spódnice z worków na śmieci. Gimnazjalistki świetnie poradziły sobie z powierzoną materią i w efekcie pojawiły się dostojne sukienki z misternie upiętymi pliskami, zakładkami i zdobieniami.

Najwięcej jednak emocji zawdzięczamy konkurencji „Budowle z piasku”. Czwartek 28 kwietnia 2011r okazał się być pięknym słonecznym dniem. Dziedziniec mniejszy naszej szkoły zamienił się w piaszczystą nadmorska plażę i mogliśmy poczuć już wakacje. Młodzież gimnazjów budowała zamki warowne. Przy żywiołowym dopingu rówieśników, jak również uczniów naszej szkoły, obserwujących zmagania młodszych kolegów, powstały przepiękne fortece z fosami, bastionami czy basztami. Emocje były ogromne. Zwieńczeniem zmagań było podsumowanie zdobytych punktów w konkurencjach.

Wyłonieni zwycięzcy w poszczególnych kategoriach otrzymali nagrody: profesjonalne kalkulatory, piłki do siatkówki, książki, kubki i szereg gadżetów. Finalistka konkurencji obrazów na sztalugach wywalczyła również dla swego gimnazjum wysokiej klasy drukarkę laserową. Trafiła ona do Gimnazjum w Pustyni. W klasyfikacji generalnej trzy gimnazja, które zgromadziły największą ilość punktów , zostały nagrodzone pięknymi książkami i pucharami. Pierwsze miejsce zdobyło Gimnazjum w Zawadzie, na drugiej pozycji uplasowało się Miejskie Gimnazjum Nr 4 z Dębicy a tuż za nim Gimnazjum w Brzeźnicy.

Po wręczeniu nagród wszystkich czekała jeszcze jedna niespodzianka. Osoby, które zajęły pierwsze miejsca, wyszły ponownie na środek sali, wręczono im kartki z wypisanymi ginącymi zawodami, a ich zadaniem było rozpoznać jak największą liczbę postaci, w które wcielili się uczniowie naszego samorządu uczniowskiego. Podczas trwania Gimnazjady przechadzali się przebrani i ucharakteryzowani na skrybę, kowala, praczkę, wikliniarza, zegarmistrza, hafciarkę, latarnika, grajka i koronkarkę. Najszybsza i bezbłędna okazała się uczennica Gimnazjum w Pustyni i to właśnie ona otrzymała wspaniałą, niespodziankę - przepiękny rower.

Ta nietypowa – ciekawa promocja naszej szkoły, której celem było rozwijanie zainteresowań technicznych, popularyzacja i podniesienie prestiżu kierunków inżynierskich, była pomysłem pani wicedyrektor Renaty Zielińskiej. To dzięki jej projektowi oraz olbrzymiemu wsparciu sponsorów „Techniki dawne i niedawne” stały się fascynującą rywalizacją gimnazjalistów.

Serdeczne dziękujemy Sponsorom:

• Arkus &Romet
  • Ventor sp. z o.o.
  • WSK „PZL-Rzeszów” S.A.
  • Fundacja Śnieżki „Twoja Szansa”
  • Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka S.A.
  • Prografix sp. z o.o
  • Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół ZSZ Nr 1 „SZANSA”
  • Dyrekcja ZSZ Nr 1 im. Jana Pawła II w Dębicy

oraz wszystkim gościom, uczestnikom oraz osobom zaangażowanym w to przedsięwzięcie.
Do zobaczenia w przyszłym roku.

logo UM
logo Szansa
logo SP

opracowanie: Marta Domarska