Spotkania Jana Pawła II z cierpiącymi

16 lutego 2011 roku w Izbie Pamięci Patrona Szkoły odbyło się 50. Spotkanie z Janem Pawłem II, w którym uczestniczyła młodzież klasy II A technikum i klasy 1 Z liceum profilowanego wraz z nauczycielami: pp. Grażyna Kowalską i Anną Nowak. W uroczystości wzięli również udział przedstawiciele dyrekcji szkoły: pp. Bożena Zielińska i Renata Zielińska oraz opiekun Izby Pamięci p. Jerzy Kula. Spotkanie przygotowano w ramach comiesięcznego cyklu spotkań z Patronem szkoły.

Tematem 50. spotkania było przedstawienie fragmentu życia i posługi Jana Pawła II, który dotyczył spotkań z cierpiącymi. Materiałem źródłowym stały się wspomnienia Arturo Mari, głównego fotografa Jana Pawła II zamieszczone w książce „Święty Ojciec” oraz jego fotografie towarzyszące relacji. Program spotkania przygotowali uczniowie klasy 1Z (K. Bosowska, D. Kuciemba, P. Sentyrz, M. Sobczyk, K. Szajda, K. Tarnawski, N. Witek) pod kierunkiem wych. Anny Nowak.

Relację z życia Papieża poprzedziła prezentacja multimedialna pt. „Upływ czasu” przedstawiająca fotografie znanych gwiazd filmowych: na każdym slajdzie zdjęcie z wczesnej młodości aktora obok zdjęcia z okresu starości.

Następnie, na tle zdjęć Arturo Mari wyświetlanych na ekranie, uczniowie prezentowali jego wspomnienia: o wizycie Papieża w watykańskim hospicjum św. Marty, podczas której zasiadł do kolacji w towarzystwie ponad trzystu chorych, o pobycie Jana Pawła II w dzielnicy nędzy Rio de Janeiro, gdzie wysłuchiwał skarg nędzarzy, o jego pobycie w favelas w Kalkucie i na obrzeżach Rzymu, w Bośni, w Kosowie, w Afryce, w Indiach, w Ameryce Południowej. Wszędzie tam Ojciec Święty niósł miłość i miłosierdzie, współczuł, zaradzał szeroko rozumianej ludzkiej biedzie. Jego kontakt z drugim człowiekiem był zawsze bezpośredni; nie przeszkadzała temu zaawansowana choroba cierpiących, wiek, ani wyznanie. Wszystkich pobłogosławił, obejmował, przytulał.

Poruszająca była relacja oraz zdjęcia z pobytu Jana Pawła II na wyspie trędowatych, która leży niedaleko Kunsan, u wybrzeży koreańskich. Ojciec Święty spotkał się bezpośrednio z trędowatymi, pochylał się nad nimi z czułością, klęczał przy nich, pocieszał, głaskał i całował ich, modlił się. Podobnie było w leprozoriach w Afryce oraz w schronisku dla umierających Nirmal Hriday w Kalkucie, prowadzonym jeszcze wówczas przez Matkę Teresę.

Na zakończenie spotkania uczestnicy raz jeszcze obejrzeli prezentację „Upływ czasu” poprzedzoną słowami: „pomyślmy, ile dobra, nadziei i radości chcemy dawać tym, z którymi przyjdzie nam żyć, wśród których przyjdzie nam pracować”. Spotkanie w Izbie Patrona zakończyło się refleksją p. dyr. R. Zielińskiej skierowaną do młodzieży oraz wspólnym pamiątkowym zdjęciem.

Scenariusz: Anna Nowak
Zdjęcia: Jerzy Kula