"RODZINA TRWAŁYM FUNDAMENTEM LUDZKIEGO ŻYCIA I PODSTAWĄ ISTNIENIA NARODU "

"RODZINA TRWAŁYM FUNDAMENTEM LUDZKIEGO ŻYCIA
I PODSTAWĄ ISTNIENIA NARODU "

13 stycznia 2011 roku o godz. 11.30 w Izbie Pamięci Patrona Szkoły odbyło się XLIX spotkanie z śp. Janem Pawłem II.Uroczystość ta została zorganizowana w ramach comiesięcznego cyklu spotkań z patronem szkoły.

Tematem tego spotkania były rozważania dotyczące znaczenia rodziny w życiu człowieka i narodu.Mottem przewodnim stały się słowa Jana Pawła II "Rodzina Bogiem silna, staje się siłą człowieka i całego narodu".

Program artystyczny przygotowały uczennice z klasy IL/LP pod opieką nauczyciela przedmiotów socjalnych - pani Małgorzaty Ciurkot.

W uroczystości wzięli udział : pani dyrektor Renata Zielińska, ks.Stanisław Kołodziej, pan Jerzy Kula, pani Jolanta Muter, pani Małgorzata Ciurkot oraz młodzież z klas pierwszych.

Spotkanie rozpoczęto wspólną modlitwą o szybką beatyfikację śp. Jana Pawła II. W dalszej części uroczystości uczennice z klasy IL/LP zaprezentowały socjologiczno - filozoficzne rozważania na temat rodziny. W trakcie spotkania starano się podkreślić,że rodzina odgrywa bardzo ważną rolę w życiu każdego człowieka.
Rodzina, w której się rodzimy,rozwijamy i żyjemy jest pierwszym i najważniejszym środowiskiem społeczno - wychowawczym każdej ludzkiej jednostki. Rodzina stanowi także trwały fundament istnienia narodu.

Punktem kulminacyjnym spotkania było ukazanie poglądów Jana Pawła II na temat rodziny i jej roli w życiu człowieka, Kościoła i narodu. Ojciec Święty podkreślał,że "...poprzez rodzinę przebiega historia człowieka, historia zbawienia ludzkości, przez rodzinę idzie przyszłość świata i Kościoła. Rodzina jest też centrum i sercem cywilizacji miłości. Dlatego też spośród wielu dróg, na których Kościół służy zbawieniu człowieka, rodzina jest drogą pierwszą i z wielu względów najważniejszą".

Według Jana Pawła II "rodzina jest prawdziwym sanktuarium życia". Ojciec Święty zwracał uwagę na to,że pierwszym zadaniem rodziny jest tworzenie prawdziwej wspólnoty osób, a celem ostatecznym tego zadania jest miłość. "Miłość małżonków jest szczególnym uczestnictwem w tajemnicy życia i miłości samego Boga, dlatego podstawowym zadaniem rodziny jest służba życiu".

W spotkaniu wykorzystano fragmenty wystąpień papieskich z nagrań archiwalnych. Słowa śp. Jana Pawła II skłoniły do zadumy i refleksji, stały się inspiracją do głębokich przemyśleń nad sensem ludzkiej egzystencji.

Tekst: Małgorzata Ciurkot
Zdjęcia: Jerzy Kula