LII spotkanie z cyklu „Spotkania z Janem Pawłem II”

„Odwaga świętości w życiu i nauczaniu Jana Pawła II”

Dnia 21 marca 2011r. o godzinie 10.40 w Zespole Szkół Zawodowych Nr 1 w szkolnej Izbie Pamięci odbyło się pięćdziesiąte drugie już z cyklu „Spotkań z Janem Pawłem II”

-patronem szkoły.

W spotkaniu  uczestniczyła mgr Małgorzata Mądro- wicedyrektor szkoły, księża-        mgr Tomasz Kozioł, mgr Rafał Płaczek, przedstawiciele grona pedagogicznego, młodzież klas IR, ILU, IILU i IV M.

Tematem spotkania było ukazanie świętości i odwagi podążania jej drogą, oraz przygotowanie nas na wydarzenie jakim będzie wyniesienie na ołtarze Jana Pawła II.

Historia życia Jana Pawła II jest przykładem bardzo konsekwentnego dążenia do świętości. Od najmłodszych lat, aż po kres swoich ziemskich dni Ojciec Święty cierpliwie dążył, w każdej sytuacji swojego życia i posługi duszpasterskiej pamiętał o świętości. To pragnienie świętości przejawiało się w modlitwach, głoszeniu Ewangelii, kontaktach z ludźmi, niezwykłej wytrwałości, prostych gestach, zachwycie nad pięknem przyrody. Nie sposób było przeoczyć świętości w Jego życiu, toteż zaraz po jego śmierci rozległy się okrzyki: Santo Subito!

Jan Paweł II wzywał każdego z nas do dążenia ku świętości.

Papież mówił: Święci, którzy w każdej epoce historii ukazywali światu blask światłości Bożej, są widzialnymi świadkami tajemniczej świętości Kościoła. (…) Aby zrozumieć głębię Kościoła, musicie spojrzeć na nich! Lecz nie tylko na tych świętych, którzy zostali kanonizowani, lecz także na wszystkich świętych ukrytych, anonimowych, którzy starali się żyć Ewangelią pośród zwykłych, codziennych obowiązków. To oni ukazują, czym jest Kościół w swej najgłębszej istocie, a jednocześnie chronią go przed miernością, kształtują od środka, pobudzają do tego, by był oblubienicą Chrystusa bez skazy i zmarszczki (por. Ef 5,27)”.

Spotkanie słowno-muzyczne przygotowali uczniowie z klasy IR , którzy zadawali pytania:

„Czym jest świętość? I czy trzeba rewolucji w życiu, by zostać świętym?

Papież zostawił dla nas prostą receptę:

Świętość życia oznacza przyznanie Bogu pierwszego miejsca w naszych myślach i czynach; oznacza poszanowanie jego woli w życiu rodzinnym oraz prawdę i sprawiedliwość we wzajemnym obcowaniu z innymi. Świętość oznacza znajdowanie czasu na modlitwę, miłość bliźniego, przebaczenie dla krzywdzicieli i cierpliwość w doświadczeniach życia. Oznacza wzrost w znajomości prawd wiary i posłuszeństwo wobec wiekuistego Boga.”

Scenariusz: Jolanta Muter

Zdjęcia: Jerzy Kula