INFORMACJE
Informator Gimnazjalisty
KALENDARZ
Odwiedziło nas już:
Liczniki
osób.


Akcja „Chleb za Chleb”

Akcja „Chleb za Chleb”

logo PIECZYWO

„Chleb za Chleb” – to nowa akcja Caritas Diecezji Tarnowskiej wpisująca się w społeczną akcję "Kromka Chleba", której celem jest uwrażliwienie naszego społeczeństwa – czyli każdego z nas – na los ludzi bezdomnych i najuboższych szczególnie dzieci oraz pozyskanie środków na pomoc dla nich. Jest ona połączona z przeżywanym corocznie na początku października „Tygodniem Miłosierdzia”.

W związku z tym Szkolne Koła Caritas działające przy naszej szkole rozprowadzało w październiku 2014 roku przy kościele Bożego Miłosierdzia w Dębicy „chlebki miłosierdzia” w cenie 5 zł.

Chlebki te są pełnowartościowym pieczywem , a ich nabycie ma niezwykle głęboki sens zarówno symboliczny, jak i praktyczny: nabyty i spożywany przy rodzinnym stole „chlebek miłosierdzia” staje się znakiem łączności z potrzebującymi i daje możliwość nakarmienia głodnego dziecka; oto dzięki mojej ofiarności – otrzymując bochenek chleba, uświadamiam sobie równocześnie, że chleb znajdzie się także na stole głodnego…

Akcja ta ma również charakter edukacyjny, a jej głównym zadaniem jest przekonanie ludzi do podejmowania konkretnych działań na rzecz osób zmarginalizowanych. Nabiera ona szczególnego znaczenia w świetle najnowszych badań Głównego Urzędu Statystycznego, które uświadamiają nam, że nadal prawie pięć milionów ludzi – co ósma osoba w Polsce – żyje poniżej minimum egzystencji, a więc nie zaspokaja nawet tych potrzeb, które nie mogą być odłożone w czasie. Ubóstwem w Polsce najczęściej zagrożeni są ludzie młodzi, w tym w dużej części dzieci, głównie z rodzin wielodzietnych. Co druga osoba żyjąca w nędzy nie ma ukończonych 19 lat, a co trzecia – to dziecko poniżej 14 roku życia.

Za udział w akcji członkowie Koła serdecznie dziękują!


tekst: Barbara Stawarz-Schab
WRÓĆ