INFORMACJE
Informator ósmoklasisty
KALENDARZ

Odwiedziło nas już:
Liczniki
osób.


Wystawa fotograficzna "Jak Ty to widzisz?"

PLAKAT

W Zespole Szkół Zawodowych Nr 1 im. Jana Pawła II w Dębicy w dniach 1-31.10.2008r prezentowana była wystawa fotograficzna "Jak Ty to widzisz?". "Wie Du es siehst" jest dziennikarskim projektem Polsko - Niemieckiej Współpracy Młodzieży we współpracy z największymi agencjami informacyjnymi w obydwu krajach: Polską Agencją Prasową (PAP) i Deutsche Presse Agentur (dpa).

14 młodych fotografów z Polski i z Niemiec podjęło się niełatwego zadania - przyjrzeć się obu krajom i uchwycić je w obiektywie, a następnie podzielić się swoimi spostrzeżeniami. Jednocześnie mieli unikać utartych stereotypów. Nie szukać motywów, które uprzedzenia te by potwierdzały - pierwszego lepszego wozu ciągniętego przez konia na polskiej wsi, czy swastyki na jakimś murze w Niemczech. Ich zdjęcia ponadto miały odpowiadać wymaganiom rzemiosła dziennikarskiego, aby w przyszłości mogły ukazać się w gazetach obu krajów. Uczestnicy wykazali się swoimi umiejętnościami fotograficznym jeszcze zanim doszło do pierwszego wspólnego spotkania. Fotografia dziennikarska była jednak dla większości z nich nowością. Także doświadczenia z krajem sąsiada były różnorodne - niektórzy uczestnicy znali go już dobrze, inni gościli w nim krótko, a dla wielu miało to być pierwsze spotkanie. W pierwszej części projektu nie chodziło jedynie o wzajemne poznanie swoich kompetencji z zakresu fotografii. Celem było także mentalne zbliżenie się do do innego kraju, zagłębienie się w jego historię i teraźniejszość oraz przeanalizowanie wzajemnych relacji. W Berlinie i w Warszawie uczestnicy dyskutowali ze znawcami Polski i Niemiec o dziejach obu krajów oraz rozmawiali z przedstawicielami PAP-u i dpa o podstawach fotografii dziennikarskiej. Wymieniając się w parach wyruszali wspólnie na fotograficzne wyprawy, konfrontowali się z różnymi sposobami postrzegania i pracy. Dyskutowali o swoich wyobrażeniach, pomagali sobie nawzajem w zrozumieniu tego, co widzieli i słyszeli.

Jak można zbliżyć się do innego kraju poprzez fotografię? Siedem polsko - niemieckich zespołów wyruszyło w podróż. Wybrali rożne tematy. Niektórzy mieli bardzo konkretne wyobrażenia i sprecyzowane pytania, inni ruszyli w nieznane. Uczestnicy projektu podróżowali przez dziesięć dni po Polsce i Niemczech . Odwiedzali się wzajemnie, jechali z Bawarii do Małopolski, z Dolnej Saksonii na Pomorze, z Nadrenii na Śląsk. W podróży czekali na nich liczni rozmówcy, sytuacje i obrazy. Nie wszystko odpowiadało ich oczekiwaniom. Niekiedy jednak ich wcześniejsze wyobrażenia nie odbiegały od zastanej rzeczywistości. Młodzi fotografowie powrócili nie tylko z wieloma nowymi wrażeniami, ale także z tysiącami nowych zdjęć. Proces tworzenia trwał, aż do momentu, w którym dokonali wyboru zdjęć. Wcześniej dyskutowali i bronili swoich fotografii i związanych z nimi historii i przeżyć. Nie mniej ważne było przygotowanie opartych na wspomnieniach i notatkach z podróży tekstów, które towarzyszą prezentowanej wystawie. Obejmuje ona 8 wątków tematycznych. - Dwóch papieży - Dwa miejsca
- Berlin -Warszawa - Express
- Studio Kontakt
- Różnorodność
- Dwie rzeki
- Poszukiwanie śladów
- Kultura i tradycja
- Autostop

Wystawa była prezentowana w ;
- Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie
- Zamku Królewskim w Warszawie
- Ministerstwie Spraw Zagranicznych w Berlinie i w wielu innych miejscach.
- W Zespole Szkół Zawodowych Nr 1 im. Jana Pawła II w Dębicy

Efekty przedsięwzięcia, które można było zobaczyć w naszej szkole to jednak nie wszystko. Uczestnicy projektu fotograficznego inaczej postrzegają dziś kraj sąsiada. Większość z nich po raz pierwszy brała udział w tak intensywnej wymianie doświadczeń z rówieśnikami z innego kraju. Warto dodać, że w czasie realizacji projektu wielu z nich było uczniami szkół ponadgimnazjalnych. Wzajemnie przybliżyli sobie swoje ojczyzny, razem odkryli coś nowego. ICH WSPÓLNYM JĘZYKIEM STAŁA SIĘ FOTOGRAFIA..

organizacja wystawy i opieka merytoryczna
mgr inż. Renata Zielińska - wicedyrektor szkoły




WRÓĆ