INFORMACJE
Informator ósmoklasisty
KALENDARZ

Odwiedziło nas już:
Liczniki
osób.


Koła Naukowe na spotkaniu w Sandomierzu
Koła Naukowe na spotkaniu w Sandomierzu logo SKK

Dnia 15 grudnia 2009r. zainaugurowane zostały spotkania Kół Naukowych działających w ramach projektu „Szkoła Kluczowych Kompetencji”. W tym celu 40-osobowa grupa młodzieży z klas uczestniczących w projekcie udała się wraz z opiekunami (mgr Małgorzatą Wielgosz i mgr Grażyną Waśko) do Sandomierza. Zajęcia odbywały się w Wyższej Szkole Humanistyczno – Przyrodniczej Studium Generale Sandomiriense i trwały od godz. 10-14-tej. Uczestniczyły również w nich podobne Koła Naukowe działające w Zespole Szkół Technicznych w Mielcu (wraz z opiekunami).

Zajęcia zapoczątkowało spotkanie młodzieży w auli z władzami uczelni: rektorem prof. dr hab. Tadeuszem Studzińskim, prorektorem dr Wiesławem Warzechą oraz wykładowcami, którzy w dalszej części spotkania poprowadzili z przybyłą młodzieżą ćwiczenia. Wszystkich uczestników zjazdu powitał prorektor W. Warzecha, który jest również koordynatorem ds. realizacji projektu Szkoła Kluczowych Kompetencji z ramienia uczelni; przedstawił m.in. harmonogram zajęć. Rektor T. Studziński mówił o roli i osiągnięciach uczelni; zwracał się do naszych uczniów niejako do przyszłych studentów, którzy będą kontynuować edukację w murach sandomierskiej Alma Mater.

Następnie kolejno zabierali głos wykładowcy, którzy krótko zasygnalizowali młodzieży czego będą dotyczyć zajęcia. Największe owacje otrzymał dominikanin ojciec Tytus Piłat, który jest duszpasterzem akademickim. O. Tytus pełni rolę „pogotowia duchowego”; ma bardzo ciekawe i rozległe zainteresowania m.in. muzyczne; posługuje się także specyficznym językiem charakterystycznym dla środowiska narkomanów. Na zakończenie spotkania w auli zostaliśmy podzieleni na dwie równoliczne grupy (wg realizowanych kompetencji).

Pierwsza grupa (język angielski i technologia informatyczna) udała się na obiad do stołówki akademickiej, a druga (matematyka i przedsiębiorczość) zwiedzała uczelnię. Naszymi przewodnikami byli: pani Ramus – Szatko i pan Witold Majka. Mieliśmy okazję obejrzeć m. in. pracownię komputerową oraz bibliotekę, która zawiera ok. 55 tys. woluminów. Jest to biblioteka z wolnym dostępem do książki (studenci mogą sami poszukiwać książek w sześciu „bibliotekach tematycznych” związanych z kierunkami kształcenia). Znajduje się tam również 6 stanowisk komputerowych z dostępem do Internetu oraz czytelnia. Po upływie ok. 40 min. nastąpiła zamiana grup. Ok. godz. 12.00 rozpoczęły się zajęcia w poszczególnych Kołach Naukowych.

Pracą Koła Naukowego języka angielskiego kierował pan Roman Ryński, który najpierw zapoznał uczniów z formą prowadzenia zajęć. Głównym punktem spotkania było obejrzenie filmu w wersji językowej angielskiej. Aby pełniej przygotować uczniów do oglądania filmu, prowadzący zajęcia dokonał najpierw jego streszczenia w języku angielskim z równoczesnym tłumaczeniem na język polski. Punktem kulminacyjnym spotkania była dyskusja na temat symboli przedstawionych na filmie i ich znaczenia.

Zajęcia Koła Naukowego technologii informatycznej poprowadził mgr Witold Majka. Zapoznał młodzież z wyposażeniem pracowni komputerowej; mówił również o najnowszych wynalazkach komputerowych i różnorodnych programach. Podpowiadał młodzieży jak dobrze i optymalnie korzystać ze sprzętu komputerowego, zwracając także uwagę na zbyt często nieodpowiednie wykorzystanie komputera. Uczniowie mogli dowiedzieć się również jak skonfigurować sprzęt i jakie są jego ceny, jak dobrać akcesoria do nauki i rozrywki.

Pracę Koła Naukowego przedsiębiorczości poprowadziła mgr Ramus – Szatko. Głównym tematem było poszukiwanie praktycznych rozwiązań i wprowadzanie idei do biznes planu. Na początku zajęć każdy z 20-tu uczestników przedstawił się i powiedział krótko o swoich zainteresowaniach. Następnie uczniowie o podobnych zainteresowaniach dobierali się w grupy. Prowadząca zajęcia zapoznała uczniów z rodzajami spółek, jakie działają na naszym rynku i na czym polega ich działalność. Po tym wprowadzeniu uczestnicy zajęć wybierali spółkę, którą chcieliby prowadzić w przyszłości i która byłaby najbardziej zgodna z ich zainteresowaniami.

Zajęcia Koła Naukowego matematyki poprowadziła pani profesor Małgorzata Grzegorczyk z Kielc. Głównym celem pracy tego koła było rozwijanie logicznego myślenia i kreatywności. Uczniowie poznali ciekawe liczby, ciągi i średnie. Wśród nowych pojęć znalazły się: liczby bliźniacze (dwie liczby pierwsze, które różnią się o 2 np. 3 i 5, 5 i 7), liczby doskonałe (to taka liczba naturalna, która jest sumą wszystkich swoich dzielników właściwych np.6, 28), liczby zaprzyjaźnione (to takie dwie liczby, gdzie każda z nich jest sumą dzielników właściwych drugiej liczby np. 220 i 284). Uczniowie poznali także liczby: palindromiczne (czytane tak samo od początku i od końca np. 2552, 767), trójkątne, ciąg Fibonacciego. Na zakończenie zajęć uczniowie dowiedzieli się jeszcze o „dziwnych średnich” (geometryczna, harmoniczna, kwadratowa i arytmetyczna) oraz rozwiązywali krzyżówkę, której hasła stanowiły liczby zapisane w systemie rzymskim a należało je zapisać za pomocą cyfr arabskich.

Zajęcia na sandomierskiej uczelni zakończyły się ok. godz. 14-tej. Następne spotkanie planowane jest na wiosnę, a głównym jego celem będzie zwiedzanie zabytków Sandomierza.

Koło Naukowe języka angielskiego tworzyli następujący uczniowie klasy 1R Technikum nr 1: Piotr Buras, Damian Chmielowiec, Sławomir Gąsior, Dawid Gorzelak, Maksymilian Gorzelak, Jakub Kamiński, Karol Kutrzuba, Dominik Michnik i Damian Paduch.

W skład Koła Naukowego matematyki weszli następujący uczniowie klasy 1M: Andrzej Ciołek, Dawid Czepiel, Piotr Grzech, Marcin Hyliński, Andrzej Kozik, Przemysław Kuta, Grzegorz Łanucha, Paweł Matysek, Rafał Surman i Wojciech Szewc.

W Kole Naukowym przedsiębiorczości pracują uczniowie klasy 1 B: Konrad Czech, Marcin Gawron, Marcin Kosiński, Jakub Malinowski, Michał Malinowski, Piotr Nowakowski, Mariusz Panek, Bartłomiej Stachowicz, Łukasz Stachowicz i Krzysztof Szerszeń.

W Kole Naukowym technologii informatycznej działają następujący uczniowie klasy 1J: Jakub Ciszek, Rafał Kołodziej, Sebastian Kołodziej, Karol Krzysztofek, Przemysław Piękoś, Kamil Prokop, Maksymilian Świątek, Grzegorz Turbiarz, Kamil Wierzbicki i Damian Wójcik.


Opracowała: Grażyna Waśko
Zdjęcia: Grażyna Waśko

GALERIA ZDJĘĆ


WRÓĆ