INFORMACJE
Informator ósmoklasisty
KALENDARZ

Odwiedziło nas już:
Liczniki
osób.


Wykład Korespondencja sztuk w poezji Zbigniewa Herberta dr. Piotra Kołodzieja z Akademii Pedagogicznej w Krakowie 17 października 2008 r. rozpoczął oficjalnie obchody Roku Herberta w powiecie dębickim. Wykład był częścią projektu "Rozmyślania o Panu Herbercie" realizowanego przez Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół ZSZ Nr 1 im. Jana Pawla II w Dębicy "SZANSA". Projekt ten, dotowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, został wyłoniony w trybie konkursowym spośród wielu zgłoszonych do Programu "HERBERT". Uzyskał pozytywną opinię formalną i merytoryczną Biblioteki Narodowej pełniącej funkcję Instytucji Zarządzającej. Honorowy patronat nad jego realizacją objęło Starostwo Powiatowe w Dębicy. Gospodarzem wykładu było I LO w Dębicy, a uczestniczyli w nim nauczyciele, uczniowie i przedstawiciel starostwa powiatowego.
Wykładowca – pan Piotr Kołodziej przedstawił słuchaczom problemy, jakie niesie próba przełożenia języka malarstwa na język literatury. Ukazał sylwetkę twórczą Zbigniewa Herberta podkreślając zainteresowanie poety malarstwem i nawiązując do utworów, które powstały w wyniku jego wnikliwych studiów nad dziełami mistrzów malarstwa. Interpretacja wybranych wierszy Herberta w kontekście obrazów, do których nawiązują, była przykładem odczytania tej poezji w wymiarze uniwersalnych, ludzkich doświadczeń. Wykład pana Kołodzieja został wzbogacony pokazem slajdów przedstawiających omawiane obrazy i tekstami wierszy Z. Herberta. Jego wartość merytoryczna została wysoko oceniona przez przybyłych gości.

Kolejny wykład „Herbert- filozof” został wygłoszony 24 października 2008 roku przez ks. dr Pawła Kochaniewicza Dyrektora Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Sączu. Również i w tym spotkaniu, które miało miejsce w ZSZ nr 1 w Dębicy-w Izbie Pamięci Patrona Szkoły- Jana Pawła II, wzięli udział nauczyciele, uczniowie i księża.
Wykładowca przedstawił rys biograficzno-literacki Zbigniewa Herberta z uwzględnieniem wpływów na jego twórczość dwóch Mistrzów- filozofa –Henryka Elzenberga(estety i etyka) oraz Jerzego Zawieyskiego. Następnie ks. Paweł Kochaniewicz poprzez interpretację wybranych utworów poetyckich Herberta, jego esejów z tomu „Barbarzyńca w ogrodzie” i fragmentów listów do Zawieyskiego podkreślił wpływy filozofii stoickiej, franciszkańskiej i św. Augustyna na rozważania poetyckie twórcy o kondycji człowieka współczesnego obdarzonego kulturą klasyczną oraz naznaczonego piętnem epoki systemów totalitarnych.
W końcowej części wykładu ks. Kochaniewicz dokonał krótkiej analizy porównawczej biografii oraz twórczości Zbigniewa Herberta i Romana Brandstaettera, której puentą mogą być słowa z „Apokryfów holenderskich” (Z. Herberta) ujmujące następująco misję artystów: „Będziemy mówili światu słowa pojednania, mówili o radości z odnalezionej harmonii, o wiecznym pragnieniu odwzajemnionej miłości”.




tekst: Ewa Reguła
Marta Socha
zdjęcia: Renata Zielińska
Marek Grzebieluch

GALERIA ZDJĘĆ




WRÓĆ