INFORMACJE
Informator ósmoklasisty
KALENDARZ

Odwiedziło nas już:
Liczniki
osób.


Pociąg Papieski wyruszył z Dębicy
Pociąg Papieski wyruszył z Dębicy

Dnia 14 listopada 2008 r. – po raz pierwszy w swej niespełna trzyletniej działalności – Pociąg Papieski odjechał ze stacji Dębica, udając się Kolejowym Szlakiem im. Jana Pawła II do Wadowic. Pasażerami pociągu byli uczestnicy projektu „7 razy 10 = ważna sprawa” – uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych Nr1 im. Jana Pawła II w Dębicy wraz z opiekunami. 150-osobowej grupie młodzieży towarzyszyli zaproszeni Goście: Ks. Prałat Józef Dobosz – proboszcz parafii p.w. Miłosierdzia Bożego w Dębicy, pan Ireneusz Kozak – dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta w Dębicy, pani Bożena Zielińska – dyrektor ZSZ Nr1 oraz pani Renata Zielińska – wicedyrektor szkoły i równocześnie koordynator projektu.

„Ważna sprawa” to inaczej 70 lat istnienia szkoły.

Nazwa zadania „7x10 = ważna sprawa” jest związana z jubileuszem obchodzonym w br. przez szkołę – mówi koordynator projektu pani Renata Zielińska. Zespół Szkół Zawodowych Nr 1 im. Jana Pawła II w Dębicy powstał 70 lat temu w ramach COP-u i na trwałe wpisał się w historię miasta Dębicy oraz regionu Polski południowo-wschodniej.

Celem programu „7x10 = ważna sprawa” była pomoc młodemu pokoleniu, pochodzącemu z terenów wiejskich, w nabyciu umiejętności psychospołecznych potrzebnych do osiągnięcia przez nie satysfakcjonującego poziomu życia. W projekcie, do realizacji powyższych założeń, zostało wybranych siedem umiejętności kluczowych – uniwersalnych tj.: umiejętność skutecznego porozumiewania się w różnych sytuacjach i przygotowywania się do wystąpień publicznych, umiejętność poszukiwania, porządkowania i gromadzenia informacji z różnych źródeł, umiejętność efektywnego współdziałania w zespole na gruncie zachowania obowiązujących norm, poznanie samego siebie, prezentacja własnego punktu widzenia i uwzględniania poglądów innych ludzi, budowanie dobrych relacji z otoczeniem, umiejętność rozwiązywania problemów w sposób twórczy z ukierunkowaniem na aktywne uczestnictwo w życiu społecznym i kulturalnym swojego środowiska. Do udziału w programie zostali zaproszeni uczniowie z następujących klas: 1B, 1N, 2M, 2N i 2O technikum oraz 2L i 3Z liceum profilowanego. Młodzież została podzielona na dziesięć grup piętnastoosobowych, a każdej grupie przydzielono opiekuna oraz zadania do wykonania, które pozwoliły uczniom na kształtowanie wybranych umiejętności kluczowych. – 7 umiejętności x 10 grup = 70 lat !!!.

We wstępnej fazie realizacji zadania zaproponowaliśmy uczniom warsztaty (prowadzone w okresie od 15 października do 12 listopada 2008 r. przez pedagogów) i seminaria w Izbie Jana Pawła II Patrona Szkoły, przygotowywane przez młodzież pod nadzorem nauczycieli. Pierwsze spotkanie odbyło się już w październiku, a zostało zatytułowane: „Jakie znaczenie obchodom jubileuszowym nadał Jan Paweł II?”. Kolejne seminarium powiązano z III Dniem Patrona Szkoły. W listopadzie odbył się „Maraton poezji i prozy JPII”, w którym uczestniczyli nauczyciele i uczniowie szkoły, czytając nieprzerwanie przez dziewięć godzin dzieła Jana Pawła II i tym samym zgłębiając Jego naukę. W grudniu br. odbyło się ostatnie z zaplanowanych spotkań pt. „Piękno Ewangelii Życia w przepowiadaniu Jana Pawła II”. Niewątpliwie atrakcją projektu był przejazd Pociągiem Papieskim, kursującym zwykle na trasie Kraków – Wadowice, który tym razem swoją podróż rozpoczął i zakończył w Dębicy.

Projekt „7 razy 10 = ...” został napisany przez Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Zespołu Szkół Zawodowych Nr1 im. Jana Pawła II w Dębicy „SZANSA” i otrzymał dofinansowanie z rządowego programu „Rozwój edukacji na terenach wiejskich w latach 2008-2013 – kształcenie umiejętności społecznych i życiowych, kształtowanie właściwych relacji w kontaktach międzyludzkich.” Motto projektu stanowiły słowa Patrona Szkoły: „Jeśli chcesz znaleźć źródło, musisz iść pod prąd ...”.

Śladami Wielkiego Patrona Szkoły.

Punktualnie o godz. 5.10 wyruszyliśmy w tę niezwykłą podróż – pielgrzymkę, podążając śladami Patrona Szkoły – wspomina pani Grażyna Waśko opiekun dziewiątej grupy. Pielgrzymowanie rozpoczęliśmy odmówieniem wspólnej modlitwy, którą poprowadził Ks. Prałat Józef Dobosz. Następnie każda z dziesięciu grup przedstawiła zadania, jakie będzie realizować w czasie pielgrzymki. Forma przekazu była bardzo różna – w zależności od inwencji twórczych uczniów i opiekunów poszczególnych grup – od krótkich relacji „na żywo ze studia” znajdującego się na pokładzie pociągu po wcześniej przygotowane prezentacje multimedialne.

Pierwszym przystankiem naszego pielgrzymowania był Kraków; odwiedziliśmy miejsca tak ściśle związane z Ks. Kardynałem Karolem Wojtyłą, jak: Kościół św. Floriana, Collegium Maius i Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Kurię Arcybiskupią przy Franciszkańskiej 3 ze słynnym „oknem papieskim”. Zwiedzanie Starego Miasta szlakiem historii architektury – Kościół św. Wojciecha, Kościół Mariacki, Rynek Główny i ulica Floriańska to zadania, jakie realizowała grupa II, którą tworzyli uczniowie kl. 2N pod opieką pani Marty Domarskiej. Propagowanie nauczania JPII, skierowanego do młodzieży z okna papieskiego w czasie wizyt w Krakowie, stanowiło treść zadania przydzielonego grupie III złożonej z uczniów kl. 1B (opiekun grupy – pan Jerzy Kula). W trakcie wizyty w Krakowie nie zabrakło również wątków patriotycznych; m.in. u stóp Pomnika Grunwaldzkiego odśpiewaliśmy „Rotę”.

Kolejnym etapem pielgrzymki były Łagiewniki i nawiedzenie Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, konsekrowanego przez Jana Pawła II w 2002 r. podczas Jego ostatniej pielgrzymki do Ojczyzny. W Łagiewnikach swoje zadanie realizowali uczniowie z dwóch klas: 1N i 3Z pod opieką ks. Stanisława Kołodzieja, tworzący grupę IV. Po zapoznaniu się z historią kultu Miłosierdzia Bożego i odmówieniu Koronki do Jezusa Miłosiernego, udaliśmy się pociągiem w dalszą drogę do Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie m. in. uczestniczyliśmy w Drodze Krzyżowej, którą poprowadził ks. St. Kołodziej. Wizyta w Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym oo. Bernardynów w Kalwarii to treść zadania przydzielonego grupie V zrzeszającej uczniów klasy 2N prowadzonej przez wychowawcę panią Renatę Koźlak.

W drodze z Krakowa do Kalwarii i Wadowic podziwialiśmy piękno krajobrazu Pogórza Karpackiego (Beskid Mały, Beskid Makowski) oraz wysłuchaliśmy wspaniałej prezentacji, przygotowanej przez grupę VI, złożoną z uczniów dwóch klas: 2O i 2L. Opiekunka tej grupy – pani Jolanta Muter przedstawiła związek Jana Pawła II z rodem Lanckorońskich. Około godz. 14.30 dotarliśmy do Wadowic – do papieskich Wadowic, o których 16 czerwca 1999 r. w czasie pielgrzymki do Polski Ojciec Święty mówił: „Tu, w tym mieście, w Wadowicach wszystko się zaczęło. I życie się zaczęło [...] i kapłaństwo się zaczęło”. Podzieleni na trzy grupy zwiedzaliśmy z przewodnikami kolejno: Dom Rodzinny Karola Wojtyły, Bazylikę Wadowicką i wystawę „Wadowice Karola Wojtyły” w Muzeum Miejskim. Każda z grup otrzymała czas wolny na spróbowanie smaku słynnych „papieskich kremówek”. W Wadowicach swoje zadania realizowały trzy zespoły uczniów. Grupa VII (uczniowie kl. 2M, opiekun pani Małgorzata Jasińska) realizowała temat „Przywołanie słów JPII w wierszach: „Dzieci”, „Myśląc Ojczyzna”, fragmenty Tryptyku Rzymskiego”. Pozostali uczniowie klasy 2M wraz z wychowawcą panią Stanisławą Ligęzką – Charysz dokonali przeglądu przedmiotów, rękopisów i innych rzeczy znajdujących się w domu rodzinnym Wojtyłów oraz zapoznali się z Bazyliką Ofiarowania NMP w Wadowicach. Grupa IX, złożona z uczniów dwóch klas: 2O i 2L wraz z wychowawcą panią Grażyną Waśko, realizowała zadanie „Kremówki papieskie w Wadowicach”.

Na zakończenie pielgrzymki o godz.16.30 uczestniczyliśmy we Mszy św., którą w Bazylice Ofiarowania NMP celebrowali nasi duchowi opiekunowie. Umocnieni Słowem Bożym, skierowanym do nas przez Ks. Prałata Józefa Dobosza i posileni Ciałem Pańskim, udaliśmy się do pociągu, by kontynuować podróż – tym razem już do Dębicy. Każdy pasażer pociągu otrzymał pamiątkowy bilet z okolicznościową pieczęcią i zaznaczoną trasą przejazdu. W drodze powrotnej realizowały swoje zadania dwie pozostałe grupy. Grupa I, skupiająca uczniów kl. 1B wraz z opiekunką panią Grażyną Kowalską, otrzymała zadanie „Film w Pociągu Papieskim” i przybliżyła pielgrzymom pracę duszpasterską Jana Pawła II. Podsumowania podróży śladami Patrona Szkoły dokonała grupa X – uczniowie kl.1N wraz z opiekunem panem Ryszardem Bieszczadem.

O godz. 20.45 – trochę zmęczeni, ale bardzo szczęśliwi, że dane nam było pielgrzymować śladami Papieża Polaka – powróciliśmy do rodzinnego miasta.

Podróż do źródeł.

Serdecznie dziękuję za zaproszenie i możliwość udziału w tej niezwykłej podróży nazwanej równie niezwykle "Podróżą do źródeł" – powiedział na zakończenie pielgrzymki dyrektor Wydziału Edukacji pan Ireneusz Kozak.

Gratuluję Dyrekcji szkoły i organizatorom pięknego przedsięwzięcia, które do tej pory nie miało podobnych w naszym mieście. Przejazd pociągiem papieskim na tak wspaniałej trasie to uczta duchowa, jaką powinien przeżyć każdy, komu bliska jest postać Jana Pawła II i Jego nauczanie. Pobyt w miejscu, gdzie urodził się, wychował i kształcił nasz Wielki Rodak, to niezwykłe przeżycie, które na długi czas pozostawia niezapomniane wrażenia i ubogaca duchowo, dodając wiary i sił do pokonywania codziennych trudności i trosk. Podróż trasą przez Kraków, Kraków-Łagiewniki i Kalwarię Zebrzydowską do Wadowic nie ma z pewnością sobie równych, bo nie może mieć równych duchowe pielgrzymowanie szlakiem, jakże niezwykłym, wytyczonym przez lata życia i pontyfikatu Jana Pawła II. Krakowski Święty Florian, Łagiewniki, kalwaryjskie dróżki i wreszcie dom rodzinny Papieża to miejsca "nie za siedmioma górami, nie za siedmioma lasami" – to miejsca bliskie, to miejsca drogie każdemu Polakowi, bo takie życzenie miał Jan Paweł II, zostawiając nam przesłanie: "Szukałem was, a wy przyszliście do mnie". My, pojechaliśmy pociągiem, ale nasze serca młode zapałem, nieśliśmy do źródeł w ten niezwykły listopadowy dzień.

To trzeba samemu przeżyć.

Wrażenia i przeżycia w czasie tej szczególnej pielgrzymki są wspaniałe – powiedział jeszcze na pokładzie Pociągu Papieskiego Ks. Prałat Józef Dobosz.

Pielgrzymowaliśmy śladami Jana Pawła II, będąc w Krakowie – w części historycznej tego miasta – papieskiego Krakowa. Odwiedziliśmy również Łagiewniki, gdzie Ojciec Święty jako wielki czciciel Miłosierdzia Bożego, konsekrował Bazylikę Miłosierdzia Bożego, a my mogliśmy słuchać historii kultu miłosierdzia i pomodlić się koronką do Miłosierdzia Bożego. Z kolei z Krakowa nasz szlak wiódł do Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie Karol Wojtyła jako mały chłopiec wraz ze swoim tatą pielgrzymował do Matki Bożej Kalwaryjskiej, modląc się tam przed Jej obrazem oraz na dróżkach kalwaryjskich. Karol Wojtyła po stracie matki obrał sobie wtedy Matkę Kalwaryjską za swoją nową matkę. Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii robi po dzień dzisiejszy olbrzymie wrażenie.

Z Kalwarii udaliśmy się bezpośrednio do papieskich Wadowic, gdzie na każdym kroku czuliśmy obecność Wielkiego Rodaka tej ziemi Jana Pawła II. Dane nam było odwiedzić Bazylikę Wadowicką, która już z daleka tak bardzo przyciąga wzrok i robi ogromne wrażenie, a tuż obok niej dom papieski, gdzie w 1920 r. przyszedł na świat Karol Wojtyła. Mieliśmy okazję podążać tymi ulicami miasta i być w tych miejscach, w których niejednokrotnie na pewno był Ojciec Święty. Jakże przeżyliśmy udział we mszy św. na zakończenie pielgrzymki, mając świadomość, że w tym kościele Ojciec Święty był ochrzczony, był ministrantem, tutaj odprawiał Eucharystię jako kapłan, następnie biskup, kardynał i w końcu papież – pielgrzymując z Watykanu już jako Jan Paweł II.

To, czego dziś doświadczyłem, trzeba przeżyć samemu, bo brak słów, aby wyrazić głębokie przeżycia duchowe, jakich dostarczyło pielgrzymowanie Papieskim Szlakiem – kontynuował Ks. Prałat. Stąd serdecznie dziękuję autorom tego projektu, którzy w ramach zadania „7 razy 10 = ważna sprawa” zorganizowali ten przejazd. To była na pewno bardzo ważna sprawa. Jestem dobrej myśli, że zapoczątkowane wielkie dzieło będzie kontynuowane.


tekst: Grażyna Waśko

GALERIA ZDJĘĆ


WRÓĆ